banner39

İspanyol meclisinde darbe izleri tartışması

İspanyol meclisinin tavanından akan su, darbe girişiminden kalan kurşun izlerinin kapandığını ortaya çıkartırken, konuyla ilgili soruşturma başlatıldı

Avrupa 12.09.2013, 17:53 12.09.2013, 18:00
İspanyol meclisinde darbe izleri tartışması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İspanya'nın demokrasi tarihinde bir dönüm noktası olan ve Yarbay Antonio Tejero öncülüğündeki bir grup askerin 23 Şubat 1981 tarihinde meclisi basarak gerçekleştirdikleri darbe girişiminden kalan kurşun izlerinden bazılarının kapandığı ortaya çıktı.

Meclisin çarşamba günü yapılan sabahki oturumu, ilk önce basın tribününe, daha sonra da milletvekillerin koltuklarına tavandan akan sudan dolayı iki saat geç başladı. Herkes, mecliste geçen aralık ayında başlayan ve kasım ayına kadar devam edecek inşaat çalışmalarından kaynaklanan bir sorun olduğunu düşündü. Kafasını kaldırıp dikkatlice tavana bakan milletvekilleri, darbe girişiminden kalan tavandaki bazı kurşun izlerinin gözükmediğinin farkına vardı. Kurşun izlerinin nasıl kapandığına ilişkin net bir bilgi olmazken, meclisteki inşaat çalışmalarıyla bağlantılı olabileceği belirtildi. Meclis binasındaki restorasyonu yürüten mimarlık şirketi ise hiçbir kurşun izinin kapanmadığını savundu.

Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Meclis Başkanı Jesus Posada, kurşun izlerine ne olduğunun anlaşılması için bir soruşturma başlattıklarını açıkladı. Posada, ''İnşaat çalışmalarında benim verdiğim talimat, genel kurul salonundaki tüm izlere maksimum saygı gösterilmesiydi. Bir şeyler oldu mu, bunu soruşturacağız. Eğer bu izlerin silinmemesini isteyen biri varsa o da benim. Darbe girişimi sırasında Huelva valisiydim ve o günlerin hiç bir zaman unutulmaması gerektiğini düşünen birisiyim'' dedi.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?