İspanyol polisle Afrikalı göçmenler sınırda çatıştı

İspanyollar tarafından işgal altında tutulan Melilla şehrinde, Afrikalı göçmenlerle polis arasında çatışma çıktı, üçü polis olmak üzere 9 kişi yaralandı.

Avrupa 27.04.2013, 12:53 27.04.2013, 12:53
İspanyol polisle Afrikalı göçmenler sınırda çatıştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İspanya tarafından işgal edilmiş Fas topraklarındaki Melilla şehrinde, göçmenler İspanya tarafına geçmek için kalabalık bir şekilde sınır kapısına yürüyünce İspanyol polisi ile çatışma çıktı. Bölgenin İspanyol valisi tarafından verilen bilgiye göre üçü polis olmak üzere 9 kişi yaralandı.

Yaklaşık 200 kadar Afrikalı göçmen, hep birlikte sınır kapısına yüklendiler ve en az yarısı sınırı zorla geçmeyi başardı. Melilla eski valisi İspanyol polisinin şiddet yanlısı tutumunu eleştirdi.

Çoğunluğu Faslı olmak üzere Melilla şehrinde yaklaşık 80 bin insan yaşıyor ve Endülüs Sahilinden kuşbakışı ölçümle 150 km uzaklıkta bulunuyor. Melilla ve İspanya'nın işgal altında tuttuğu ikinci şehir Ceuta çevresi, AB'nin Afrika'daki tek kara sınırını teşkil ediyor. Avrupa'ya geçmek isteyen Afrikalılar sıkça bu bölgeyi geçiş noktası olarak kullanmayı deniyorlar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?