banner15

İsrail-Filistin yerleşim sorunu Fransa masasında

İsrail ile Filistin arasında devam eden yerleşim sorununa çözüm bulmak iddiasıyla biraraya gelen ülkelerden müzakereler başlasın çağrısı yapıldı

İsrail-Filistin yerleşim sorunu Fransa masasında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ortadoğu Barış Süreci Bakanlar Toplantısı Paris'te başladı. Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in temsil ettiği toplantıya aralarında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de bulunduğu pek çok ülke ve örgütten toplam 28 temsilci katılıyor.

Toplantının açılışında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransa'nın iki devletli bir çözüm için Filistin ve İsrail'i aynı masa etrafında bir araya getirmek istediğini söyledi.

Hollande, barış sürecini yeniden canlandırmayı amaçladıklarını belirterek, "Endişeler devam ediyor ve aynı zamanda şiddet de yükseliyor. Umutlarsa silinmiş durumda. Bölgedeki boşluğu terörizm ve aşırılık yanlıları dolduruyor." dedi.

Fransa'nın kendi adına bir talebi olmadığını vurgulayan Hollande, tek hedeflerinin bölgede barışı teşvik etmek olduğunu ifade etti. Hollande, süreçte önemli adımlar atılmasına karşın hala barışın sağlanamadığına dikkati çekti.

FİLİSTİN VE İSRAİL'İN KATILMADIĞI TOPLANTI

Konunun tarafları olan İsrail ve Filistin ise toplantıya iştirak etmiyor.

Ortadoğu dörtlüsü temsilcisi olarak toplantıya Rusya, Amerika Birleşik Devleti, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler katıldı. 

Rusya, Orta Doğu ve Afrika özel elçisi olarak Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Mihail Bogdanov tarafından temsil edilecek.

30 Mayıs'ta yapılması planlanan toplantı 3 Haziran'a ertelenmişti.

Toplantıda konuşma yapan Bogdanov, Moskova hükümetinin Filistin-İsrail arasında müzakerelerin yeniden başlaması için ısrarcı olduklarını söyledi.

YILSONU TOPLANTISINA HAZIRLIK

Fransa, İsrail ile Filistin'in yürüttükleri doğrudan görüşmelerin sonuç vermediği görüşünden yola çıkarak, bu toplantıyı yapma önerisini getirmişti.

Toplantıyla yıl sonunda bütün tarafların yer alacağı bir uluslararası toplantının ön hazırlığının yapılması amaçlanıyor.

İsrail ve Filistin arasında 1990'lardan beri pek çok doğrudan görüşme yapılmış, en son görüşme ise İsrail'in Yahudi yerleşim birimleri inşasını durdurmayı, 1967 sınırlarının esas alınması ve Filistinli tutukluların serbest bırakılması şartlarını kabul etmemesi sebebiyle Nisan 2014'te durmuştu.

İsrail, Fransa'nın uluslararası toplantı çağrısını reddetmiş ve iki taraf arasında doğrudan görüşmeler yapılması tezini savunmuştu.

Toplantının 2002 yılında Suudi Arabistan tarafından sunulan, İsrail'in 1967 yılından beri işgal ettiği Filistin topraklarında devlet kurulması karşılığında, İsrail'in Arap devletleri tarafından tanınması planını temel aldığı bildiriliyor.

Tel Aviv yönetimi, 1967'deki 'Altı Gün Savaşı'ndan bu yana devlet politikasının bir parçası olarak Filistin topraklarına Yahudi vatandaşlarını yerleştiriyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 15:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48