banner15

İsrail gemi baskınını doğruladı

İsrail ordusu, Gazze'ye giden kadın gönüllüleri taşıyan Zaytouna gemisine uluslararası sularda yapılan müdahaleyi savundu. Ordunun açıklamasında, geminin askerlerce basılması 'Donanma askerleri gemiyi ziyaret ederek aramada yaptı' ifadeleriyle anlatıldı.

İsrail gemi baskınını doğruladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail ordusu, Gazze ablukasını delmek için yola çıkan kadın gönüllüleri taşıyan Zaytouna adlı gemiye uluslararası sularda müdahalede ettiğini doğruladı.

Ordudan yapılan yazılı açıklamada, "Rotasını değiştirmesi için yapılan çok sayıda çağrının reddedilmesinin ardından, Gazze ablukasını delmek niyetinde olan gemiyi donanma askerleri ziyaret ederek aramada bulundu" ifadesine yer verildi.

Müdahalenin uluslararası hukuka uygun olduğu savunulan açıklamada, Gazze ablukasının "meşru" olduğu ve gemideki kadın aktivistlerin bunu "hukuksuz şekilde delmek istediği" öne sürüldü.

Açıklamada ayrıca müdahale sırasında herhangi bir olay yaşanmadığı belirtildi.

İnsan hakları eylemcisi ve Özgürlük Filosu basın sorumlusu Ellen Huttu Hansson, İsrail donanmasının, Gazze ablukasını delmek için yola çıkan kadın eylemcileri taşıyan Zaytouna adlı gemiye uluslararası sularda müdahalede bulunduğunu bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 20:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48