banner15

İsrail'in baskısı Alman mağazasını çark ettirdi

İsrail'in tepkisi üzerine Alman mağazası KaDeWe, işgal bölgelerinden gelen yerleşimci mallarını tekrar satmaya başladı.

İsrail'in baskısı Alman mağazasını çark ettirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın başkenti Berlin'deki büyük alışveriş merkezi KaDeWe, AB tarafından alınan karara uyarak, İsrail'in işgal ettiği bölgelerdeki yerleşimciler tarafından üretilen mallarını, etiketlerinden dolayı raflarından kaldırmıştı. Ancak İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun sert tepkisi ve Alman federal hükümetini göreve çağırması üzerine, Alman mağazası yerleşimci mallarını tekrar satmaya başladı.

Dün mağaza idaresi tarafından yapılan açıklamada, AB'nin tavsiyesine acele ve duyarsız bir şekilde uyulduğu, 'KaDeWe Group'un yanlış tutumundan dolayı üzüntü duyulduğu belirtilerek özür dilendi. KaDeWe'nin Uluslar arası mallar ihtiva eden geniş bir ürünler yelpazesi bulunduğu, gurur duyulan bu çeşitlilikte 200'den fazla İsrail malı da bulunduğu belirtildi.

Netanyahu, KaDeWe'ye gösterdiği tepkide, bu mağazanın önceleri Yahudilere ait olduğunu, daha sonra Naziler tarafından el konulduğunu, malların raflardan kaldırılmasının İsrail'e karşı açık bir 'boykot' olduğunu söylemişti. Netanyahu federal hükümetin duruma müdahale etmesini taleb etmişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 11:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35