banner15

İşsizlik aramalarında Google dönemi

Finlandiyalı uzmanlara göre Google'da aranan anahtar kelimelerin takibiyle, işsizlik gibi önemli ekonomik veri tahminleri yapılabilir

İşsizlik aramalarında Google dönemi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yer alan Finlandiya Ekonomisi Araştırma Enstitüsü (ETLA) uzmanlarına göre Avrupa Birliği sınırları içerisindeki internet kullanıcılarının Google aramalarına göre ekonomik verilerin tahmin ve analizlerini yapmak mümkün.

ETLA uzmanları, Google'da aranan "işsizlik maaşı", "kariyer servisi" gibi anahtar kelimelerin takibiyle gelecek üç aydaki işsizlik oranının tahmin edilebileceğini belirtiyor. Örneğin, 2011 yılında ekonomik bunalımdaki Portekiz'de işsizlik en yüksek seviyeyi görmeden hemen önce ETLA'nın Google endeksi zirve yapmıştı.

Enstitü'nün Proje Yöneticisi Joonas Tuhkuri, Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı bir konuşmada internetteki aktivitenin gerçek dünyayla bağlantılı olduğunu ve bu bağlantının ekonomik tahminlerde kullanılabileceğini söyledi. Tuhkuri, "Her ay 100 milyardan fazla Google araması yapılıyor ve her arama birinin merakını ya da ihtiyacını yansıtıyor" dedi.

ETLA'nın eş zamanlı güncellenen endeksleri, resmi istatistiklere paralel veri sağlıyor. ETLA'nın geçen haftaki verilerine göre işsizlik oranları İngiltere'de yüzde 4,93, İspanya'da 20,58, Finlandiya'da 11,11 ve Fransa'da 10,14. Resmi kurumların verilerine göre ise, nisan işsizlik oranları İngiltere'de yüzde 5,1, İspanya'da 21, Finlandiya'da 9,8 ve Fransa'da 10,2.

“SURİYE’DEN GELECEK MÜLTECİLERİN SAYISI DA HESAPLANABİLİR”

Finlandiyalı Enstitü'nün araştırmacıları aynı metodu emlak piyasasında da kullanmayı hedefliyor. Hatta Suriye'deki Google aramalarının takibiyle Avrupa'ya kaç mültecinin gideceğinin bile hesaplanabileceği belirtiliyor.

ETLA'nın gündeme getirdiği bu yöntem, Türkiye, İsrail, Şili gibi ülkelerin yanında Amerikan, İngiliz ve İtalyan merkez bankalarının da gündeminde. Avrupa Komisyonu'nun konu hakkındaki araştırmaları sürerken İngiltere İstatistik Kurumu, ekonomik verilerin ölçümü için internet kullanımı da dâhil yeni yöntemlerin peşinde.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2016, 11:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48