İsveç sahillerinde batık Rus denizaltısı bulundu

İsveç sahillerinde dalgıçlar 20 metre uzunluğunda bir denizaltı buldu, denizaltının gövdesinde Rus harfleriyle yazılmış sözcükler tesbit edildi.

İsveç sahillerinde batık Rus denizaltısı bulundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsveç'in doğu sahillerinde batık bir denizaltı bulundu. Yaklaşık 20 metre uzunluğundaki denizaltının gövdesinde kiril harfleriyle yazılmış sözcükler tesbit edildi. Özel araştırma grubu 'Ocean X-Team'in internet sitesinde, denizaltının dış kısmında herhangi bir hasar bulunmadığı ve tüm kapaklarının kapalı olduğu kaydedildi. Dalgıçlardan Stefan Hogeborn, kapakların kapalı olmasından dolayı, mürettebatının kurtulamadığı sonucuna vardıklarını söyledi.

Ocean X-Team tarafından denizaltının yaşını ve ne kadar zamandır denizin dibinde bulunduğunu belirleyemediklerini bildirildi. İsveçte yayınlanan 'Expressen' isimli gazetenin bir uzmandan aktardığına göre, denizaltı 1916 yılından kalma. İsveç Deniz Kuvvetleri, batık denizaltının bulunduğu haberini onayladı.

Geçen yılın sonlarında İsveç'te yabancı bir denizaltı görüldüğü haberleri verilmiş, günlerce yapılan aramalardan bir sonuç elde edilememişti. Rus denizaltısı olabileceği yönündeki iddialar üzerine Rusya, denizaltı göndermediklerini, bölgede tatbikat yapan Hollanda'nın denizaltısı olabileceğini belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2015, 18:20
banner53
YORUM EKLE

banner39