İsveç'te sandık sonuçları siyasi çıkmaz getirdi

İsveç aşırı sağ partinin yükseldiği seçimlerin ardından siyasi çıkmazla karşı karşıya...

İsveç'te sandık sonuçları siyasi çıkmaz getirdi

İsveç'te Pazar günü yapılan ve milliyetçi İsveç Demokratları'nın güçlendiği seçimlerde parlamentoda hiçbir parti mutlak çoğunluk sağlayamadı.

Avrupa'nın en liberal ülkelerinden biri olan İsveç göç konusunda endişelerin yaşandığı bir ortamda aşırı sağa yöneliyor.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki silahlı çatışmalar nedeniyle ulusal kimlik, küreselleşme ve göçün etkileri kaygılar büyüdükçe, aşırı sağ partiler son yıllarda Avrupa çapında büyük kazanımlar kaydediyorlar.

İsveç'e 2015 yılında gelen 163,000 kişilik sığınmacı akını, seçmenleri kutuplaştırdı ve uzun süredir devam eden siyasi mutabakatı kırdı. Bu sayıda sığınmacı, ülkenin 10 milyon olan nüfusuna bakıldığında Avrupa'daki en yüksek oran oldu.

Neredeyse bütün bölgelerin seçim sonuçların açıklanmasıyla, iktidardaki merkez sol Sosyal Demokratlar ve Yeşiller ile parlamentodaki müttefikleri Sol Parti, oyların yüzde 40.6'sını alırken, muhalefetteki merkez sağ İttifak yüzde 40.3 oranında oy aldığı görülyuor.

Böylece merkez sol 349 sandalyeli parlamentoda 144 sandalye alırken, merkez sağ İttifak'ın 142 sandalyesi oldu. Bu durum, çalışabilir bir hükümet kurulana kadar haftalarca sürecek bir belirsizlik yaşanabileceğini gösteriyor.

Beyaz ırkın üstünlüğünü savunan azınlık gruplarla bağlantıları olan İsveçli Demokratlar, yüzde 17.6 ile 63 sandalye sahibi olarak İsveç parlamentosu Riksdag'da en büyük kazanımını kaydeden parti oldu. Sosyal Demokratlar dört yıl önce yapılan son seçimlerde yüzde 12.9 ile 49 sandalye kazanmışlardı.

İsveç Demokratları'nın elde ettiği sonuçlar, lider Jimmie Akesson'un yüzde 20 veya daha fazlası yolundaki tahminlerinin gerisinde kaldıysa da Akesson, parti üyelerine yaptığı konuşmada seçimin galibi olduklarını söyledi.

Akesson, konuşmasında, "İsveç'te önümüzdeki haftalarda, aylarda ve yıllarda meydana gelecekler üzerinde çok büyük etki sahibi olacağız" dedi.

Akesson, İsveç'in Avrupa Birliği'nden ayrılmasını ve göçün dondurulmasını isteyen partisinin, hükümet kurma müzakerelerinde belirleyici bir rol oynayabileceğini umuyor.

Akesson, merkez sağ İttifak'ın başbakan adayı Ulf Kristersson'u, bir İttifak hükümeti için İsveç Demokratları'ndan destek almak veya Sosyal Demokrat Başbakan Stefan Lofven'in dört yıl daha iktidarda kalmasını kabullenmek arasında tercih yapmaya çağırdı.

Ülkede siyaset uzun yıllardır iki ana siyasi blok tarafından yönlendiriliyor. İsveçli Demokratlar’ın yükselişi siyasi yelpazenin rengini de değiştirmiş durumda. Ortaya çıkan tablo blok siyasetinin sonunun geldiğine de işaret ediyor. Oluşan tabloya göre hükümet kurulabilmesi için bloklar arasında ittifak kurulması gerekiyor.

Göçmen karşıtı aşırı sağcı parti İsveç Demokratlar sağ blok partilerinin kendileriyle koalisyon kurması gerektiğini düşüyor. Sağ blok partileri ise İsveç Demokratları ile kesinlikle koalisyon kurmayacaklarını söylüyor.

Kaynak: Reuters

YORUM EKLE

banner39