banner39

İsveç'te ''sarı yelekliler'' sokağa çıktı

İsveç'te yaklaşık 200 kişilik Sarı Yelekli grup, ekonomik eşitsizliğin artması ve devlet şirketlerinin özelleştirilmesi nedeniyle siyasileri hedef alan sloganlar attı.

Avrupa 02.02.2019, 18:13
İsveç'te ''sarı yelekliler'' sokağa çıktı

İsveç'in başkent Stockholm'de bir grup "sarı yelekli" ekonomik eşitsizlikleri protesto etti.

Yaklaşık 200 kişilik grup, ekonomik eşitsizliğin artması ve devlet şirketlerinin özelleştirilmesi nedeniyle siyasileri hedef alan sloganlar attı.

Grup adına konuşan Ship to Gazze Derneği üyesi ve aktivist Dror Feiler, "İsveç'in en zengin üç kişisi, ülke nüfusunun yarısının sahip olduğu ekonomiyi yönetiyor. Stockholm'e yeni yapılan hastanede yolsuzluklar var. Refahımızı sağlayan kaynaklar çok uluslu şirketlere satılıyor.'' dedi.

Feiler, ''Stockholm kenti üst sınıf insanlar ve finans kurumlarının para rezervi haline sokuldu. Varoşlara hapsedilen insanlar sömürülüyor, haksızlığa uğruyor ve politikacıların yaptığı  yolsuzluklarının faturasını göğüslüyor.'' değerlendirmesinde bulundu.

Sarı yeleklilerin kahramanlığının Fransa'nın ötesinde Avrupa'dan tüm dünyaya yayılacağını vurgulayan Feiler, "Avrupa Birliği (AB), IMF ve Dünya Bankası bürokratları ve zenginlerinin halkın gücünü hissetme zamanı geldi,  sesini duyma zamanı geldi.'' ifadelerini kullandı.

Polisin geniş önlemler aldığı gösteri olaysız sona erdi. 

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?