banner15

İsveçli bakan mültecilere 'Almanya'yı gösterdi

İsveç Uyum Bakanı Johansson, mültecileri barındaracak yerlerinin kalmadığını belirterek, Almanya'ya dönmelerini istedi.

İsveçli bakan mültecilere 'Almanya'yı gösterdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsveç Uyum Bakanı Morgan Johansson, ülkesindeki mülteci sayısının artmasına ve artık barındaracak yerlerinin olmadığına dikkat çekerek, mültecilerden Almanya'da kalmalarını istedi. Johansson, İsveç'e gelen son mültecilerin iki seçeneği bulunduğunu, ya Almanya veya Danimarka'ya gidebileceklerini, ya da kalacakları barınağı kendilerinin bulması gerektiğini söyledi.

İsveç devlet televizyonu SVT'de yayınlanan röportajda, Bakan Johansson 'Geçtiğimiz günlerde durum çok dramatik bir hale geldi.' dedi. Nüfus sayısına göre İsveç'in çok fazla sayıda mülteci kabul ettiğini belirten Johansson, taşıma gücünün sınırlarına ulaşıldığını ifade ederek herhangi bir rakam vermedi.

İsveç'e bu yıl sonuna kadar, şimdiye kadar kabul ettiğinin iki misli olarak 190 bin mültecinin gitmesi bekleniyor. Avrupa ülkeleri arasında İsveç nüfusuna oranla çok mülteci kabul eden ülkeler arasında yeralıyor. Geçen yıl bin vatandaşa düşen mülteci sayısı 7,8 olarak belirlendi. Almanya'da yapılan iltica başvurusu sayısı ise bin vatandaşa sadece 2,1 olarak bildirildi.

Şu sıralarda İsveç'e hergün 2 bin yeni mülteci gidiyor. Bunlardan birçoğu Almanya'da çadırlarda barındırılan ve Almanya'daki şartların sertleştirilmesi nedeniyle İsveç'e giden mültecilerden oluşuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 12:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35