İsveçli kadın bakanların başörtülü İran ziyareti olay oldu

İsveçli kadın bakanlarının İran ziyaretinde başörtüsü takmasını İçişleri Bakanı Ygeman 'gayet insani' şeklinde yorumladı

İsveçli kadın bakanların başörtülü İran ziyareti olay oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsveç İçişleri Bakanı Anders Ygeman, ülkesinin Avrupa Birliği (AB) ve Ticaret Bakanı Ann Linde'nin İran'a yaptığı resmi ziyarette başörtüsü takmasından dolayı eleştirilmesini yanlış bulduğunu belirterek, Linde'nin bu ziyarette başörtüsü kullanmasının gayet insani olduğunu ve bunun İran yasalarına gösterilen saygıyı ortaya koyduğunu söyledi.

Ygeman, İsveç'in başkent Stockholm'deki Başbakanlık binasında verdiği röportajda, Linde'nin geçen hafta sonunda İran'ın başkenti Tahran'daki temaslarında başörtüsü takmasına yönelik ülkesindeki sert eleştirilere değindi.

"GAYET İNSANİDİR VE İRAN YASALARINA SAYGI GÖSTERİLMESİDİR"

Ygeman, Linde'nin Tahran ziyareti esnasında başörtüsü takmasına karşı muhalefet partilerden gelen tepkiyi anlayamadığını belirterek, "Linde ve berberindeki kadın delegasyonun İran ziyaretinde başörtüsü takması gayet insanidir ve İran yasalarına saygı gösterilmesidir. Bu durum uluslararası medyada da pozitif bir şekilde ele alındı." dedi.

MUHALİFLERİN ELEŞTİRİSİNE MARUZ KALDI

İran’la ekonomik anlaşma yapılmasına tepki gösteren İsveçli muhalifler aynı zamanda kadın bakan Ann Linde’nin bu ziyarette başörtüsü takmasına da sert eleştiriler getirmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 14:44
banner53
YORUM EKLE

banner39