banner39

İsveçli Saab Suudi Arabistan'a silah sattı

İsveç'in daha önce inkar etmesine rağmen SAAB firmasının Suudi Arabistan'a silah sattığı ortaya çıktı.

Avrupa 18.09.2010, 05:28 18.09.2010, 05:28
İsveçli Saab Suudi Arabistan'a silah sattı


Dünya Bülten / Haber Merkezi

İsveç Ticaret Bakanı Ewa Björling'in daha önce inkar etmesine rağmen, SAAB firmasının silah üreten bölümünün Suudi Arabistan'a anti tank füzeleri sattığı ortaya çıktı.

Ekonomi gazetesi Dagens İndüstri gazetesinin bugünkü haberinde, SAAB basın sözcüsü Peter Liander ile Stratejik Ürünler Müfettişliği Başkanı Andreas Ekman Duse, bu konuda herhangi bir yorumda bulunamayacaklarını açıklamalarına rağmen, gazetenin incelemesi sonucunda şirketin 2007 yılının Aralık ayında Suudi Arabistan'dan anti tank füzeleri konusunda iki kere sipariş aldığını yazdı. Ancak SAAB bu siparişleri gizli tutmayı tercih etti.

Suudi Arabistan'da demokrasi ve insan hakları konularında büyük eksiklik olduğuna dikkati çeken muhalefet partileri ise İsveçli firmanın bu ülkeye silah satmasına karşı çıkıyor. İsveçli gazetelerde bugün yeralan haberlerde de Ticaret Bakanı Ewa Björling'in bir yıl önce bu yönde yaptığı açıklamalara yer vererek, Suudi Arabsistan'a silah satışı olmadığına dikkat çekilirken, yeni ortaya çıkan gelişmeler sonrasındaki çelişkiye dikkat çekiliyor.

İsveç Barış Derneği Başkanı Anna Ek de yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'a yıllardan bu yana silah satışında artış olduğundan şüphelendiklerini kaydederek, İsveç yasalarına göre, demokrasi ve insan haklarının eksik olduğu ülkelere silah satışının engellendiğine dikkati çekti.

Sol Parti Genel Başkanı Lars Ohly de, SAAB firmasının silah satışıyla ilgili bilginin doğru olması halinde, bunun tamamen İsveç meclis kararlarına aykırı olduğunu söyledi. 

 
 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?