banner15

İsveç'te cami inşaatına saldırı

İsveç'te Skövde kentinde yapılması planlanan caminin arsasına kurulan barakalara saldırı düzenlendi

İsveç'te cami inşaatına saldırı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sekiz bin Müslüman'ın yaşadığı İsveç'in Skaraborg bölgesinin Skövde kentinde yapılması planlanan Hazreti Hamza Camii ve Kültürevi arsası üzerine kurulan barakalar yakılmak istendi. Skövde kentinde yaşayan Müslümanlar, ibadetlerini yerine getirmek için kendilerine ait cami yapma girişimlerini uzun yıllardan bu yana sürdürüyor. Bu amaçla belediyeden temin ettikleri arsa üzerine geçici olarak kullanılmak amacıyla prefabrike barakaları kuran ve önümüzdeki bayram namazlarını da burada kılmayı hedefleyen Skövdeli Müslümanlar büyük bir heyecanla çalışmalarına devam ediyordu.

Ancak önceki gece, cami yapımı için ayrılan arsa üzerine konulan barakaların camları kırılırken, içinde yangın çıkarılmak istendiği görüldü. Olay polise bildirilirken, Skövde kentinde yaşayan Müslümanlar olay karşısında duydukları üzüntülerini dile getirdi.

Vakıf Başkanı Doçent Dr. Yüksel Peker ve Başkan Yardımcısı Dr Harun Uzel, planlanan Hazreti Hamza Camii ve Kültürevi'nin, Stockholm, Göteborg, Malmö üçgeni arasında stratejik bir bölgede İsveç İslam Akademisi, İsveç Müslüman Doktorlar Birliği gibi devam eden faaliyetlerin de merkezi olacağını bildirdiler. Peker, "En son Norveç'te yaşanan trajedi ile ırkçı söylemlerin arttığı dönemde buralarda sahipsiz olmadığımızın hatırlatılması için de devletimizin ilgili kurumlarının projemize öncelik vermesini bekliyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2011, 11:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35