İsveç'te camiye çirkin saldırı

İsveç'in başkenti Stockholm'de, cuma günleri minaresinden ezan okunmasına izin verilen Fittja Ulu Cami'ye yapılan saldırı sonucu caminin giriş kapısı ile camları kırıldı

İsveç'te camiye çirkin saldırı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsveç'in başkenti Stockholm'de, cuma günleri minaresinden ezan okunmasına izin verilen Fittja Ulu Cami'ye yapılan saldırı sonucu caminin giriş kapısı ile camları kırıldı.

Emniyet güçleri, cami etrafında domuz ayaklarına rastlarken, saldırının da bu domuz ayaklarıyla gerçekleştirildiği açıklandı.

Fittja Ulu Cami'ye bu sabah gelen görevliler, caminin giriş kapsının zarar gördüğünü, bazı camların da kırıldığını gördü. Durumun polise haber verilmesi üzerine olay yerine gelen emniyet güçleri, caminin etrafında 10 kadar domuz ayağı buldu.

Olayla ilgili açıklama yapan bölge polis sözcüsü Benita Nilsson, emniyet güçlerinin olay yerindeki teknik incelemesinin devam ettiğini söyledi. Olayı, insanları kışkırmaya yönelik saldırı olarak değerlendirdiklerini kaydeden sözcü, cami etrafındaki güvenlik önlemlerinin artırıldığını bildirdi.

Stockholm'de yaşayan Türk vatandaşları ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın katkılarıyla yaptırılan Fittha Ulu Cami'nin minaresinden cuma günleri açıktan ezan okunmasına bölgedeki Botkyrka Belediye meclisi üyeleri ve emniyet güçleri izin vermişti.

Yaklaşık bir yıldır caminin minaresinden her cuma ezan okunuyor. Ancak göçmen karşıtı gruplar, minareden ezan okunmasına karşı çıkarak, her cuma caminin karşısında bulunan alanda protesto gösterisi yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 08:15
banner53
YORUM EKLE

banner39