banner15

İsveç'te İslam karşıtı sağ parti meclis kapısında

Pazar günü sandık başına gidecek İsveç'te kamuoyu yoklamaları sağ ve sol partilerin başa baş olduğunu gösteriyor

İsveç'te İslam karşıtı sağ parti meclis kapısındaİsveç pazar günü sandık başına gidiyor. İsveç halkı ya liberal politikalarına onay verip dört yıldır iktidar olan sağ kanattaki partileri tekrar iktidara taşıyacak ya da sosyal refah devletinin sosyal yanını bir hayli budamış olan sağ partilere dur deyip sol partileri iktidara taşıyacak.

Sosyal refah devletinin en ileri örneği olarak gösterilen İsveç geride kalan dört yılda önemli ölçüde değişime uğradı. Sendikalar yarım milyon üyenin ayrılması yüzünden güçlerini yitirdi. Sağlık sigortası hastaların haklarını kısıtlayıcı şekilde değiştirildi. Sağlık hizmetleri ve eğitim risk kapital denen kısa vadede kâr amacı güden şirketlere devredildi. Dünyanın en düzenli çalışan eczane sistemi tekellere satıldı. Tren yolları, metro hatları özel işletmecilere verildi. Bu hükümet döneminde hastalar doktorların hastası olmaktan çıkıp müşterisi oldu. Bütün bunların küreselleşen dünyaya ayak uydurabilmek için yapıldığı söylendi. Yeni liberaller seçimi kazandıkları takdirde geriye kalan kamu kuruluşlarını da satacak.

Sosyal haklarda kısıntı


Sağ koalisyon 2006-2009 arasında gelir vergisini dört kez düşürdü. 76 milyar kron vergi indiriminden kimlerin yararlandığına bakıldığında Reinfeldt’in adaletli dağılım ilkesini tümüyle unuttuğu ortaya çıkıyor. Resmi kayıtlar 76 milyar kronun yüzde 60’ının en üst gelir grubunun cebine girdiğini, vergi indiriminden en az yararlananların ise en düşük gelir grubu olduğunu gösteriyor. Vergi indirimden dolayı bütçede oluşan açık ise hastalık ve işssizlik sigortasından yapılan ödemelerin düşürülmesiyle kapatıldı.

İslam karşıtları parlamento eşiğinde

Seçim sol kanat partileri için hayati önem taşıyor. Özellikle de sosyal refah devletinin ve İsveç modelinin mimarı olan Sosyal Demokrat Parti’nin yüzde 30’a düşen seçmen desteğinin daha fazla düşmesini önlemesi gerekiyor.

Seçimi sağ blok kazanacak olursa İsveç demokrasi tarihinde sağ ilk kez üst üste iki dönem iktidara gelmiş olacak. Seçim kamuoyu araştırmalarının gösterdiği gibi sonuçlanacak olursa ilk kez İslam ve yabancı karşıtı İsveç Demokratları adlı parti parlamentoya girecek.

2010 İSVEÇ GENEL SEÇİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: DW 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2010, 09:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35