banner39

İsveç'te oy verme işlemi bitti

İsveç'te yapılan seçim için sandık başına halk, ülkeyi yönetecek yeni üyeler için oy kullandı, sağ ittiafk önde.

Avrupa 19.09.2010, 22:50 19.09.2010, 22:50
İsveç'te oy verme işlemi bitti


Feyzullah Yılmaz / Stockholm 
 
İsveç'te yeni başbakan ile meclis üyelerini ve yerel yöneticileri seçmek için bugün yapılan oy verme işlemi, Türkiye saatiyle 21.00'de sona erdi.

Bu sabah Türkiye saatiyle 09.00'da başlayan sezimlerde 18 yaşını dolduran her İsveç vatandaşı, İsveç meclisinin yeni üyelerini belirlemek, yerel yöneticileri ve il genel meclisi üyelerini seçmek için sandık başına gitti.

Sandıkların kapanmasıyla birlikte, görevliler ilk önce İsveç Meclisinin yeni üyelerini belirleyecek oyları saymaya başlayacak. Daha sonra, belediye meclis üyeleri, son olarak da il genel meclisinin aldıkları oylar sayılacak.

Bu arada ilk sandık çıkışı sonuçlara göre yapılan ilk tahminlere göre, iktidarda bulunan sağ blok partiler yüzde 48.2 oy oranı ile çoğunluğu yeniden elde ediyor.

Aynı tahmin sonuçlarına göre, yabancı ve İslam karşıtı Sverige Demokrat Parti de meclise girme şansını yakalayabiliyor. 

Öte yandan SVT’nin seçim sırasında yapmış olduğu araştırmada ise, seçim sonuçlarıyla ilgili ilk ipuçlarını veriyor. Buna göre, sağ ittifak (Alliansen) yüzde 49.1’lik bir oy oranına sahip olabilecek, fakat çoğunluğu sağlayamayacak.

Kırmızı-Yeşil ittifakının (De Rödgröna) oy oranı ise yüzde 45.1 civarında seyrediyor. Seçimlerin en ilgi çekici sonucu ise İsveç’in aşırı sağcı partilerinden İsveç Demokratlarının yüzde 4.6 civarında bir oy olarak meclise girmeyi başaracak olmaları.

Seçim öncesinde her iki ittifak da (Birlik ve Kırmızı-Yeşil) İsveç Demokratları ile herhangi bir ittifaka girmeyeceklerini açıklamışlardı, fakat analistler şimdi sağın, hükümeti kurarken İsveç Demokratları ile bir işbirliğine gidip gitmeyeceğini de tartışmaya başladılar. Nitekim SVT’nin kendi araştırmasının sonuçlarına göre ortaya çıkan bu resimde sağ ittifakın tek başına çoğunluğu oluşturamayacağı görülüyor. Oy sayımı hâlâ devam ederken, kesin sonuçların gecenin ilerleyen saatlerinde belli olması bekleniyor.


 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?