İsveç'te Uygur Türkleri kültür ve eğitim merkezi açıldı

İsveç'in başkenti Stockholm'de Uygur Türklerine ait Satuk Buğra Han Kültür ve Eğitim Merkezi törenle açıldı

Avrupa 12.11.2016, 23:10 12.11.2016, 23:10
İsveç'te Uygur Türkleri kültür ve eğitim merkezi açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsveç'in başkenti Stockholm'ün Rissne bölgesinde, Uygur Türkleri tarafından kurulan Satuk Buğra Han Kütür ve Eğitim Merkezi'nin açılışı yapıldı.

İsveç Uygur Maarif Derneğinin çatısı altında bulunan Teklimakam İslam Kültür Derneği tarafından yapılan açılış törenine, İsveç Diyanet Vakfı Müşaviri Mehmet Fatih Karaca, Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) İsveç Başkanı Özer Eken, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Danışma Kurulu Üyesi Rafet Candemir, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Teklimakam İslam Kültür Derneği Başkanı Faruk Sadık, merkezin açılışı ile birlikte, 12 Kasım 1933'te kurulan Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti ve 12 Kasım 1944'te kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyeti'nin de kuruluşunu kutladıklarını belirtti.

Sadık, ''Bugün Türk dünyası tarihi açısından çok büyük öneme sahip bir gün. Bugün, 12 Kasım 1933’te Kaşgar’da ilan edilen Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti'mizin 83'üncü yıl dönümü ve 12 Kasım 1944 Gulca’da kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyeti'mizin de 72'nci yıl dönümüdür. Yirminci yüzyılda atalarımızın Doğu Türkistan için mübarek kanlarını ve aziz canlarını feda ederek eşsiz kahramanlık ve fedakarlık örnekleri gösterdikleri kutsal bir gündür. Bugün, sadece Doğu Türkistan için değil tüm Türk dünyası için önemli bir gündür. Tarihimizin bu önemli gününde Satuk Buğra Han Kültür ve Eğitim Merkezi'nin açılışını yapmaktan mutluluk duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

İsveç Diyanet Vakfı Müşaviri Mehmet Fatih Karaca da konuşmasında, Türk İslam medeniyetinin, her yerde gururla anlatacağı birçok eserinin bulunduğunu hatırlatarak, "En taze örnek dün Sayın Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı Belarus’ta bulunan Minsk Camisi. Yüzyılı aşkın bir süre önce yıkılmış bir cami, çok şükür Diyanet Vakfımız tarafından aslına uygun bir şekilde inşa edildi ve oradaki Müslüman kardeşlerimizin hizmetine sunuldu." dedi.

Karaca, kültür eğitim merkezinin hayırlı olmasını dileyerek tüm Müslümanların birlik ve beraberliğinin güçlenmesine vesile olması temennisinde bulundu.

Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) İsveç Başkanı Özer Eken de son günlerde UETD'nin İsveç'teki faaliyetlerinin engellendiğini belirterek, ''Bu zorlu süreçte bize her türlü desteği veren Uygur kardeşlerime destek için biz de bugün buradayız. İnşallah Stockholm'de açılan bu müessese hayırlara vesile olur.'' şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?