İsviçre, AB'nin yaptırım kararını dinlemiyor

AB ile Schengen Antlaşması'na dahil olan İsviçre, Rusya'ya yönelik AB yaptırımlarını uygulamayı planlamıyor. Rusya ham petrolünün yüzde 75'i Cenevre üzerinden satılıyor.

İsviçre, AB'nin yaptırım kararını dinlemiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsviçre Ekonomi Bakanı Johann Schneider-Ammann, İsviçre'nin Rusya'ya yaptırım uygulama planı bulunmadığını ve ülkesinin Ukrayna konusundaki diplomatik gelişmelerde tarafsız kalmaya devam edeceğini bildirdi.

Ammann, Schweiz am Sonntag gazetesine verdiği mülakatta, taraf tutmadığını söyleyen bir ülkenin bulunmasının önemli olduğunu ifade etti.

İsviçre olarak adım adım güvensiz bir ortam ve savaş getiren bir krizi çözmek için yardım teklif ettiklerini vurgulayan Ammann, "Eğer AB yaptırımlarını uygularsak rolümüz zayıflayacak" ifadesini kullandı.

Ammann, yaptırımların uygulanmaması konusunda İsviçre hükümeti içinde büyük bir fikir birliği bulunduğunu da kaydetti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dönem başkanı olan İsviçre, Rusya ve Ukrayna arasında arabulucu rolü oynuyor.

AB ile Schengen Antlaşması'na dahil olan İsviçre'nin AB yaptırımlarını uygulamaması durumunda, bazı yaptırımlarının etkinliğinin azalması ihtimali bulunuyor.

İsviçre hükümetine göre, Rusya ham petrolünün yüzde 75'i Cenevre üzerinden satılıyor. İsviçre Merkez Bankası verilerine göre, İsviçre bankalarındaki Rus mal varlığı 2012 yılında yaklaşık 15.2 milyar dolardı.  

İsviçre, Ukrayna'nın eski cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'le ilişkili fonları dondurmuş fakat Rusya'nın Kırım'ı ilhakı ve Ukrayna'nın doğusundaki militanları desteklemesi konusunda ABD ve AB politikalarını izlememişti.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2014, 00:54
YORUM EKLE

banner39