banner39

İsviçre'nin İpek Yolu'na katılmasına Almanya'dan tepki

İsviçre'nin Çin'in yeni İpek yolu projesine katılma kararı Almanya'daki ulusal gazetelerde sert dille eleştirildi

Avrupa 30.04.2019, 15:42
İsviçre'nin İpek Yolu'na katılmasına Almanya'dan tepki

İsviçre, Çin'in tartışmalı altyapı girişimi Yeni İpek Yolu projesine dahil olma kararı aldı. İsviçre Cumhurbaşkanı Ueli Maurer, Pekin'de Şi Cinping tarafından devlet ziyareti kapsamında ağırlandı ve bu sırada ikili bir niyet mektubu imzaladı. İsviçre'nin bu kararı alman gazetelerinde tepki yorumlarına sebep oldu.

Almaya'nın Süddeutsche Zeitung gazetesi, İsviçre'nin katılımını, bu ülkenin basiretsizliği olarak görüyor:

“Afrika, Orta Asya ve Güneydoğu Asya'dan birçok ülkenin Yeni İpek Yolu'na katılma amacı, Çin'den gelecek parayla acilen ihtiyaç duyulan altyapı projelerinin finansmanını gerçekleştirmek. İsviçre'nin böyle bir yardıma ihtiyacı yok. Yerel ekonominin çıkarlarına boyun eğiyor. Cumhurbaşkanı Maurer'in bunu kalkınma yardımı diye yutturmaya çalışması ve İsviçre'nin 'köklü insani yardım geleneğine' atıfta bulunması, son derece saçma. Ülkenin haklı olarak gurur duyduğu insani yardım geleneği, bugün çöpe atılmış oldu.”

Bavyera Çin'den daha önemli

İsviçre için AB ve Ortak Pazar, Çin'den daha öncelikli olmaya devam etmeli, şeklinde uyarıyor Alman Neue Zürcher Zeitung gazetesi:

“Doğu Asya'nın bu dev ülkesi ihracat sektörü için elbette giderek daha da önemli hale geliyor. Ancak büyümeyi de doğru değerlendirmeliyiz. Gelişmiş Avrupalı ülkelere kıyasla Çin'in kapatması gereken fark büyük. Mutlak sayılara baktığımızda bu ülkeler ekonomik alışveriş için hala çok daha önemli konumda. İsviçre'nin Almanya'nın güneyindeki Baden-Württemberg ve Bavyera eyaletleriyle ticaret hacmi, Çin ile yapılan ticaretten daha büyük. Bu açıdan bakıldığında Ortak Pazar'a erişim, merkezî öneme sahip. Bern yönetimi için, aralarındaki birçok farklılığa karşın çoğu siyasi değeri paylaştığı bir ortak bu.”

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
0
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?