banner39

İsviçre üniversiteleri AB yaptırımından korkuyor

İsviçre'de üniversiteler, AB tarafından Erasmus programının durdurulmasından zarar göreceklerini bildirdi.

Avrupa 20.02.2014, 11:56 20.02.2014, 11:56
İsviçre üniversiteleri AB yaptırımından korkuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsviçre'de yabancılara kota uygulanması kararına tepki olarak AB'nin bazı yaptırım kararları, ülkedeki üniversiteleri ve araştırma kurumlarını korkuttu. İsviçre Rektörler Konferansı 'Crus'un yönetici üyeleri hükümete açık bir mektup yazarak, ülkenin AB bilimsel teşvik programlarından çıkarılmasını engellemek için ne gerekiyorsa yapmasını taleb ettiler.

Rektörler açık mektupta, AB yaptırımlarının engellenmemesi halinde araştırma alanlarına duyulan güvenin devamlı olarak kaybolacağını ve bundan İsviçre'nin zarar göreceğini ifade ettiler. AB'nin üniversite öğrenci değişim programı 'Erasmus' görüşmelerine İsviçre'nin katılımını iptal etmesi İsviçreli üniversite rektörleri tarafından 'güncel bir afet' olarak adlandırıldı. Rektörler, Bern hükümetinin 'Erasmus plus' ve 'Horizon 2020' programlarına İsviçre'nin tekrar katılımını sağlaması için elinden gelen tüm imkanları kullanmasını istediler.

İsviçre'nin AB üyesi Hırvatistan'la planladığı serbest dolaşım protokolünü imzalamayacağını bildirmesi üzerine, AB tarafından Pazartesi günü bir açıklama yapılarak İsviçre ile bilimsel teşvik içeren programların görüşülmeyeceği bildirilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?