banner15

İsviçre'de burka yasağına yeşil ışık

İsviçre Meclisi’nin alt kanadı Ulusal Konsey'de burka yasağı için 88 milletvekili ‘Evet‘, 87 milletvekili ‘Hayır’ oyu kullandı

İsviçre'de burka yasağına yeşil ışık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsviçre’de milliyetçi-muhafazakar Halk Partisi’nin (SVP) burkanın yasaklanması için verdiği önergeye İsviçre Meclisi’nin alt kanadı Ulusal Konsey’in 88 milletvekili ‘Evet‘, 87 milletvekili ‘Hayır’ oyu kullandı. 10 milletvekili de ‘çekimser’ kaldı.

DW’de yer alan habere göre söz konusu Kararın meclisin diğer kanadı olan ve 26 İsviçre kantonunun temsil edildiği Kantonal Konsey’de de ele alınması gerekiyor. Şimdiye kadar sadece İsviçre’nin İtalyanca konuşulan güney bölgesinde yer alan Ticino’da 2013 yılında yapılan referandumun ardından yüzü tamamen kapatan burkanın kamuya açık alanlarda giyilmesi yasaklanmıştı.

Kantonal Konsey’in burkanın ulusal düzeyde yasaklanmasına onay vermesinin ise düşük bir ihtimal olduğu belirtiliyor. Kantonal Konsey’e bağlı bir komisyon bu yılın başında büyük çoğunluk oyu ile burkanın yasaklanmasına karşı çıkmıştı. Komisyon, dini gerekçelerle bedenin ve yüzün kapatılmasına İsviçre’de son derece ender rastlandığını ve gerçek bir sorun oluşturmadığını kararına gerekçe olarak göstermişti.

YASAK İÇİN İMZA TOPLANIYOR

Ancak İsviçre’de şu sıralarda, “Örtünme yasağına evet” adlı girişim için imza toplanıyor. SVP’ye yakın girişimciler 100 bin imza toplaması için 15 Eylül 2017’ye kadar süreleri bulunuyor. Anketlere göre İsviçre’de oy kullanma hakkı bulunan seçmenin yüzde 60’ının bu girişim lehinde oy verebileceği tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2016, 11:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35