banner39

İsviçre'de IŞİD'le bağlantılı 2 kişi gözaltına alındı

İsviçre'de terör alarmından sonra yapılan operasyonlarda iki zanlı IŞİD'le bağlantılı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

Avrupa 12.12.2015, 12:07 12.12.2015, 12:07
İsviçre'de IŞİD'le bağlantılı 2 kişi gözaltına alındı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsviçre'nin Cenevre şehrinde terör alarmı verilerek yapılan operasyonlar sonucu, IŞİD'le bağlantıları bulunduğu sanılan Suriye asıllı 2 kişi polis tarafından gözaltına alındı. İsviçre devlet televizyon kanalı SRF, bu kişilerin aracında patlayıcı madde izleri bulunduğunu bildirdi. Polis tarafından, IŞİD'le ilgili olarak arandığı bildirilen 4 kişiyle bu kişilerin ilgilerinin olup olmadığı konusunda bir bilgi verilmedi.

SRF, Fransa'ya giden sınır yolunda polis tarafından aramalar yapıldığını bildirdi. Cenevre polisi Perşembe günü beş basamaklı alarm durumunu 3'e çıkarmıştı, Cuma günü de aynı düzeyde teyakkuz devam etti. Çarşamba akşamı polis tarafından Cenevre'de BM binası arandı. İsviçre Başsavcılığı, terör eyleminin engellenmesi için araştırma başlatıldığını duyurdu.

Cenevre'de terör alarmı nedeniyle görev yapan polis sayısı artırıldı, öncelikle havaalanında, merkez istasyonda ve Uluslar arası bir çok teşkilatın bulunduğu binalarda güvenlik önlemleri yoğunlaştırıldı.

İsviçre güvenlik yetkilileri somut bir terör tehdidi bulunduğunu ve polis tarafından 'İslamcı' teröristlerin arandığını bildirdiler. BM binasında çalışan bir güvenlik görevlisi, aranan 4 kişinin IŞİD'le bağlantılı olduklarını söyledi. İsviçre medyasında bu dört kişiyi gösteren bir fotoğraf yayınlandı. Fotoğrafın Amerikan istihbaratı tarafından İsviçreli yetkililere verildiği bildirildi.

İsviçre İçişleri Bakanı Simonetta Sommaruga, terör tehlikesiyle ilgili bilgilerin Amerikan istihbaratından geldiğini, ancak İsviçre'nin IŞİD'in hedefi olduğuna dair kesin bir bilgi bulunmadığını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?