banner15

İsviçre'de İslam Medeniyetleri müzesi açıldı

Avrupa'da İslam dini ile ilgili "ilk modern müze" olarak nitelendirilen İsviçre İslam Medeniyetleri Müzesi'nde, Müslüman bilim ve fikir adamlarının eserleri tanıtılıyor

İsviçre'de İslam Medeniyetleri müzesi açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsviçre’nin Neuchatel kantonunun Chaux-de-Fonds kentinde İslam Medeniyetleri Müzesi açıldı. 

Avrupa'da İslam dini ile ilgili "ilk modern müze" olarak nitelendirilen İslam Medeniyetleri Müzesi, aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi'nin itirazlarına rağmen 15 yıllık bir çalışmanın ardından kapılarını ziyaretçilere açtı. 

"Musée des Civilisation de l’Islam" adıyla tarihi bir binada açılan müzede, İslam medeniyetlerinin tarihi doğuşundan günümüze kadar modern bir teknoloji kullanılarak İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapça olmak üzere dört dilde sunuluyor.

Müslüman bilim ve fikir adamlarının eserlerinin de tanıtıldığı müzede, İslam'ın insanlığın gelişmesine ve Batı medeniyetine olan katkıları ziyaretçilere anlatılıyor. 

Projenin sahibi ve müzenin müdürü Cezayir asıllı İsviçreli Nadia Karmous müzenin açılışında yaptığı konuşmada, bu müze vasıtasıyla iyiliğin, güzelliğin ve hoşgörünün dini olan İslam'ın bir huzur, barış ve sevgi dini olduğunu anlatmayı hedeflediklerini söyledi.

İslam dinini Batı'ya en sade haliyle sunmayı istediklerini belirten Karmous, tarih boyunca İslam dünyasında neler yaşandığını bütün yönleriyle sergileyeceklerini ve İslam hakkında en sağlıklı bilgiyi belgeleriyle sunacaklarını ifade etti. 

Müzenin kuratörlerinden Olivier Schinz ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, müze ile İslam medeniyetlerini Müslümanların sesi ve bakış açısı ile tanıtmak istediklerini belirtti.

Schinz, özel müzenin bağışçılar tarafından finanse edildiğini sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2016, 12:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48