banner39

İsviçre'de Myanmar ordu heyetinin ziyaretine tepki

Uluslararası Af Örgütü İsviçre Sözcüsü Bovard, "Myanmar ordusu, bir ayı aşkın bir zamanda 600 bin Arakanlının Bangladeş'e sığınmasıyla sonuçlanan zulüm suçu işlediği için bu ziyaret bizim gözümüzde kabul edilemez" dedi

Avrupa 18.10.2017, 15:40 18.10.2017, 15:40
İsviçre'de Myanmar ordu heyetinin ziyaretine tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü İsviçre Şubesi, Myanmar ordusunun iki numaralı ismi General Soe Win başkanlığındaki üst düzey ordu heyetinin bu ülkeye yaptığı ziyareti kınadı.

General Win'in öncülük ettiği ordu heyetinin İsviçre'ye yaptığı ziyaret, ülkede tartışmalara yol açtı.

İsviçre Dışişleri Bakanlığınca ziyareti doğrulanan heyetin, İnsan Güvenliği Dairesi Başkanı Heidi Grau ile görüştüğü öğrenildi. Bakanlık yetkilileri, ziyaretin 2017 başında kararlaştırıldığını ve heyetin "federalizm" konusunda görüşmeler yaptığını belirtti.

Uluslararası Af Örgütü İsviçre Sözcüsü Alain Bovard ise devlet radyosu RTS'ye yaptığı açıklamada, ziyareti kınayarak, "Myanmar ordusu bir ayı aşkın bir zamanda 600 bin Arakanlınının Bangladeş'e sığınmasıyla sonuçlanan zulüm suçu işlediği için bu ziyaret bizim gözümüzde kabul edilemez." dedi.

Sözcü Bovard, 25 Ağustos'ta Myanmar'ın Arakan eyaletinde insani kriz patlak verdikten sonra bakanlığın bu ziyareti iptal etmesi gerektiğini vurgulayarak, Myanmar ordusunun açık şekilde büyük bir zulme ve insan hakları ihllalerine imza attığını anımsattı.

Öte yandan RTS, Myanmar'dan ilk defa orduya ait bir heyetin İsviçre'yi ziyaret ettiğini duyurdu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?