banner39

İsviçre'deki 3 bin 100 Türk'ün gizli hesabı sızdı

İsviçre'de dünyanın en büyük ikinci bankasındaki hesaplar ortaya döküldü. Türkiye'den 3105 kişiye ait hesaplarda 3,48 milyar dolar bulunuyor.

Avrupa 09.02.2015, 11:08 09.02.2015, 11:28
İsviçre'deki 3 bin 100 Türk'ün gizli hesabı sızdı

Mucahid Yıldız - Dünya Bülteni / ALMANYA

İsviçre'nin dev bankalarından HSBC'ye bağlı bir banka kuruluşu hakkında kamuya sızan bilgilerde, mafyanın ve Ortadoğudaki kraliyet aileleriyle, diktatörlerin, büyük bir kısmı kara para olan milyarlarca Dolarlarını bu bankada sakladıkları ortaya çıktı.

Almanya'da yayınlanan 'Süddeutsche Zeitung' gazetesi ile televizyon kanalları WDR ve NDR'in eline geçen gizli belgelerde, 'Hongkong and Shangai Banking Corporation' isimli İsviçre bankası HSBC'nin Cenevre şubesindeki hesaplarda, 2007 yılında 75 milyar Avrodan daha fazla kara paranın depolandığı görülüyor.

Aynı belgelerin, aralarında Almanya da olmak üzere en az 12 ülkenin maliyelerinde de bulunduğu ve yetkililer tarafından bir milyar Avrodan fazla ceza ve vergi tahsil edildiği bildirildi. HSBC'ye bağlı 'Private Bank'a ait belgelerde 200'den fazla ülkeden 100 bin kişinin banka bilgileri bulunuyor.

Dünyanın bilanço miktarı bakımından ikinci büyük bankası HSBC, eldeki gizli belgelere göre danışmanlarıyla müşterilerinin servetlerini nasıl gizleyebileceklerini gösterdi. Bu müşteriler arasında, Suriye Devlet Başkanı Başar Esad'ın akrabaları ve hükümet üyeleri, Mısır'ın eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Çin'in eski Başbakanı Li Peng de yeralıyor. Ayrıca 'kan elmasları' tüccarlarının, silah kaçakçılarının ve terör finansörlerinin de paraları bu bankaya yatırılmış. Ayrıca, Afrika'daki 'çocuk askerlere' havan topu temin eden silah tüccarlarıyla yapılan işlerden de banka para kazanmış.

HSBC'den yapılan açıklamada Cenevre şubesinin yaptığı 'kontrol hatası'ndan dolayı sorumluluğu kabul ettikleri, 'çok yüksek riskli hesaplar' açtıkları itiraf edildi ve vergilendirme bakımından problemli olan müşterilerinden ayrıldıkları belirtildi.

3 BİN 100 TÜRK

100 bin civarında gizli banka hesabının bilgileri yayınlanırken bunlardan 3105'i Türkiye'deki kişilere ait. Türklere ait hesaplarda 3,48 milyar dolar bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü