banner15

İsviçre'deki Kıbrıs müzakereleri devam ediyor

İsviçre'de başlayan Kıbrıs müzakereleri dört ana başlıkta devam ediyor

İsviçre'deki Kıbrıs müzakereleri devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında dün başlayan müzakerelerin ikinci günününde Avrupa Birliği (AB), ekonomi, mülkiyet, yönetim ve güç paylaşımı gibi konuların ele alındığı bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis, müzakerelerin ikinci gününde bir araya geldi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin gözetiminde devam eden müzakerelerdeki altı ana başlığın dördündeki (AB ile ilişkiler, ekonomi, mülkiyet, yönetim ve güç paylaşımı) henüz uzlaşıya varılmamış detaylar üzerinde görüşmeler yapıldığı ifade edildi.

Sadece BM, KKTC ve Rum heyetinin kalmasına izin verilen Le Mirador Otel'de, müzakerelerin tüm gün süreceği belirtiliyor. Otel etrafında geniş güvenlik önlemleri alınırken, basın mensuplarının otele girmesine izin verilmiyor.

Türk tarafınının müzakerelerde son aşamaya geçilmesi için İsviçre'de Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'den oluşan garantör ülkelerin de katılacağı güvenlik ve garantiler konusunun görüşüleceği beşli konferansın yer ve tarihinin belirlenmesinde ısrarcı olacağı kaydedildi.

Öte yandan, müzakerelerin açılışını yapmak için dün Mont Pelerin kasabasına gelen BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum lider Anastasiadis ile yaklaşık 5 saat görüşmüştü.

Söz konusu görüşmede Ban, 2016 bitmeden Kıbrıs konusunda bir çözüm bulunmasının önemini vurgulamış ve Akıncı ile Anastasiadis'e gösterdikleri çaba ve iyi niyetten dolayı teşekkür etmişti.

İsviçre'deki Kıbrıs müzakereleri 11 Kasım Cuma günü sona erecek.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2016, 15:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35