banner15

İsviçre'in yüzde 24'ü yabancılardan oluşuyor

İsviçre'de son açıklanan verilere göre ülke nüfusunun yüzde 24'ü yabancılardan oluşurken İtalyan'lar ve Alman'lar İsviçre'deki göçmen nüfusunun en büyük iki etnik grubunu oluşturuyor

İsviçre'in yüzde 24'ü yabancılardan oluşuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsviçre'nin 8 milyon nüfusunun yüzde 24’ünün yabancılardan oluştuğu açıklandı. Ülkede yaşayan yabancıların sayısı mayıs ayı sonu itibarıyla 1 milyon 906 bin 735’e yükseldi. Böylece yabancı oranı son bir yıl içerisinde yüzde 3.3 oranında arttı.

Yabancıların yaklaşık yüzde 70’i Avrupa Birliği (AB) ve EFTA ülkelerinden gelen göçmenlerden oluşuyor. Göçmen nüfusunun içinde en büyük sayısı İtalyanların oluşturduğu tespit edildi. Türkiye kökenli göçmenler ise 69 bin 235 kişi ile İsviçre’deki yabancılar arasında sekizinci büyük azınlık grubunu oluşturuyor, ayrıca İsviçre'deki Türklerden 45 bin Türk'ün çifte pasaporta sahip oldukları belirlendi. İsviçre'deki toplam Türk sayısının 114 bin 235 olduğu ifade ediliyor.

Federal Konseyin göçmen kota uygulama konseptini sunmasından iki gün önce yabancı daire istatistiği bir rapor yayınlandı, rapora göre İtalyan'lar ve Alman'lar İsviçre'deki göçmen nüfusunun en büyük iki etnik grubunu oluşturuyor. Her iki ülkenin İsviçre'deki vatandaşlarının 300 bin civarında olduğu da açıklandı. Sıralamada İsviçre'nin iki büyük komşusundan biri olan İtalya’yı Fransa takip ediyor.

Bu arada İsviçre'de yapılan halk oylamasında halk hükümetin bu göçlere kota koymasını kabul etmişti ve bu durum AB ile İsviçre'nin aralarının bozulmasına kadar da gitmişti. Ancak son yapılan görüşmelerden sonra İsviçre kota sınırlamasını 2017 yılına kadar askıya aldığını açıkladı. Bu karar AB ile İsviçre'nin arasının azda olsa yumuşamasına sebep oldu.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 09:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35