banner39

İsviçre'ye ırkçılık uyarısı

Avrupa Konseyi, İsviçre Dışişleri Bakanlığı'na gönderdiği mektupta, bu ülkede ırkçılık ve yabancı düşmanlığının arttığı uyarısında bulundu.

Avrupa 29.03.2012, 07:45 29.03.2012, 07:45
İsviçre'ye ırkçılık uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsviçre Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter'e mektup gönderen Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Thomas Hammarberg, ''Ayırımcılıkla mücadelede bu ülkenin etkili tedbir almadığını belirtti.

Özellikle siyasetçilerin seçim kampanyalarında yabancılara yönelik hakaret içeren söylemlerinden duyulan rahatsızlığı dile getiren Hammarberg, ''Açık ve şeffaf bir siyasi tartışmanın çok önemli olduğunu biliyoruz. Ancak ifade özgürlüğü sınırsız değil. Nefret ve kin içeren söylemler, diğerlerinin haklarını ihlal anlamına gelir ve bu kabul edilemez. İsviçre, ırkçı ve yabancı düşmanı söylemlerin cezasız kalmamasını sağlayacak gerekli düzenlemeleri yapmalı'' ifadesini kullandı.

Avrupa ve uluslararası standartlara uyum sağlanması için İsviçre'nin bu alanda yasal düzenlemeleri vakit geçirmeden yapması gerektiğini vurgulayan Hammarberg, çıkartılacak kapsamlı bir yasanın, mevcut sorunların giderilmesinde önemli rol oynayacağının altını çizdi.

İsviçre'de göçmenlerle ilgili aile birleşimi yasasında yapılan değişiklik konusundaki endişesini dile getiren insan hakları temsilcisi, aile ve özel yaşama saygının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin en önemli maddelerinden birisi olduğu uyarısında bulundu ve bu konuda AİHM'nin içtihatlarına da dikkati çekti.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları temsilcisi Hammarberg, İsviçre yetkililerinin mülteci başvurularını değerlendirme sürecini hızlandırmasının ve bu kişilere yapılan hukuki yardımın artırmasının sevindirici olduğunu da belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?