banner15

İsviçre'ye sığınan göçmenlerin yüzde 60'ı kayıp

İsviçre Göç Devlet Sekreteri Gattiker, ülkeye sığınma talebinde bulunan kişilerin yüzde 50- 60’ının, yaz döneminde ortadan kaybolduğunu açıkladı

İsviçre'ye sığınan göçmenlerin yüzde 60'ı kayıp

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsviçre Göç Devlet Sekreteri Mario Gattiker, ülkeye sığınma talebinde bulunan kişilerin yüzde 50-60'ının yaz döneminde ortadan kaybolduğunu açıkladı.

Gattiker, İsviçre basınına yaptığı açıklamada, sığınmacıların genellikle haziran ve temmuz arasında yaptıkları resmi başvurudan hemen önce veya sonra gerekli incelemeden kaçmak için izlerini kaybettirdiklerini belirtti.

Akdeniz güzergahını geçen sığınmacıların, özellikle Avrupa'nın göç politikasını değiştirdikten sonra kuzeyden yollarına devam ettiğine dikkat çeken Gattiker, "Sığınmacılar için bazı hedef ülkeler, orada yürütülen politikalara bağlı olarak daha ayrıcalıklı." diye konuştu.

İsviçre'nin istikrarlı bir şekilde yasaları uygulamasından dolayı sığınmacıların geldikleri ülkelere iade edileceklerini bildiklerini savunan Gattiker, ülkesindeki sığınmacıların kayıplara karışmasını da buna bağladı.

Başvuru sahiplerinin yüzde 40'a yakınının resmi olarak sığınma başvurusu yapmadan hemen önce, yüzde 20'lik kısmının da başvuruyu yaptıktan sonraki ilk günlerde sırra kadem bastığını anlatan Gattiker, "Biz gerçekten acil durumun çok ötesindeyiz." ifadesini kullandı.

Gattiker, Almanya'ya kaçan sığınmacıların ise bu ülkedeki resmi makamların karar aşamasının uzun sürmesi ve iş bulma şansının daha yüksek olması gibi nedenlerden dolayı daha iyimser olduklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2016, 11:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35