banner39

İtalya Başbakanı Conte pes etti. Salvini yakında İtalya başbakanı olur mu?

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, görevinden istifa edeceğini açıkladı.

Avrupa 20.08.2019, 17:16 20.08.2019, 17:44
İtalya Başbakanı Conte pes etti. Salvini yakında İtalya başbakanı olur mu?

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, görevinden istifa edeceğini açıkladı.

Salvini yakında İtalya başbakanı olur mu?

İtalya'nın, Lega Partisi ve Beş Yıldız'ın oluşturduğu sağcı popülist hükümetin günleri sayılı. Başbakan Conte, salı günü (bugün) İtalyan Senatosu'na hitaben konuştu, Conte, görevinden istifa edeceğini açıkladı. Bunu erken seçim izleyebilir. Anketlere göre İçişleri Bakanı Salvini'nin partisi, aşırı sağcı Lega en güçlü parti olabilir. Kimi köşe yazarları Avrupa'nın istikrarı için endişelenirken diğerleri Salvini'nin zaferinin kesin olmadığına inanıyor.

Akıllıca bir hamle değil

De Volksgrant, Salvini'nin İtalya'ya başbakan olma şansının geçtiğimiz günlerde azalmış olmasıyla teselli buluyor:

“Demokratik Parti ile Beş Yıldız'ın yakınlaşması, [erken seçim yanında] yeni bir seçenek doğurdu. Hükümet düşerse alternatif bir çoğunluk olacaktır. ... Üçüncü bir seçenekse Başbakan Conte'nin, kabinedeki kavganın bittiğini ve Lega ile Beş Yıldız'ın hükümete devam edeceklerini açıklaması olacaktır. ... Böyle bir hamle Salvini için benzersiz, inanılmaz bir itibar kaybı olur ama bunun alternatifi, yani Beş Yıldız ile Demokratik Parti koalisyonu, kendisi için çok daha büyük bir felaket anlamına gelir. Böyle bir durumda Batı Avrupa'nın bugüne kadar gördüğü en başarılı popülist, muhalefet sıralarına düşer ve buradan kalkma şansına bir daha ancak dört yıl sonra sahip olur. O zaman da popülaritesinden geriye ne kalacak, kimbilir!”

Aşırı sağcı hükümet neredeyse engellenemez

Salvini'nin en büyük şansı, diğer partilerin anlaşıp bir araya gelemeyecek olması, diyor The Irish Times:

“Beş Yıldız Hareketi'nin sosyal demokrat Demokratik Parti'li (PD) milletvekilleriyle parlamentoda hükümet için gerekli çoğunluğu elde etmeleri sayısal olarak mümkün. Ama böyle bir oluşum daha bir yıl önce reddedilmişti; bu da Salvini gibi hırslı biri için gecikmiş bir hediye olabilir. Lega'nın şu andaki popülaritesi ve partinin aşırı sağcı 'post-neo-faşist' partiler tarafından desteklenme olasılığı dikkate alındığında, Salvini'nin partisinin başını çektiği bir hükümeti uzun süre engellemek mümkün olmayacaktır. Bu partinin iktidara gelmesi, Avrupa için yeni bir zorluk, İtalya içinse tehlikeli olabilir.”

AB'de birlik ve bütünlük tehlikede

Siyasetbilimci Sergey Utkin, Kommersant'taki yazısında Avrupa'nın icraatta bulunma yetisinin tehlikede olduğunu söylüyor:

“Salvini, AB'nin ana akım dış politikasının en parlak muhaliflerinden biri. Salvini yüksek sesle -her ne kadar değişen bir şey olmasa da- Rusya'ya uygulanan yaptırımlardan vazgeçilmesi gerektiğini söylüyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron'la didişiyor ve AB'de hiç sevilmeyen ABD Başkanı Trump ve Britanya Başbakanı Johnson'a iltifatlar yağdırıyor. ... Ancak AB'de önemli dış politika kararları, eskiden olduğu gibi şimdi de oybirliğiyle alınıyor. ... Potansiyel arabozucular şimdilik birçok meselede uzlaşıyı bozmamayı tercih etti. Ama AB Komisyonu ile kimi ülkelerin bildiğini okuyan hükümetleri arasındaki uçurum ortadan kaldırılmazsa, AB'nin dış politikadaki birlik ve bütünlüğünde koca bir gedik açılacaktır.”

İtalya uçurumun eşiğinde

Kurier gazetesi, İtalya'daki krizin önemli ekonomik sonuçları olabileceğini söylüyor ve AB'yi de suçluyor:

“Bunları daha önce de yaşadık sanki. Yunanistan'ın ardından bir kez daha Avro Bölgesi'nin güneyindeki bir üye ülke, mali uçurumun eşiğine geldi. Ve yine bir ülkenin siyasi seçkinleri, aptallıklarıyla ve korkaklıklarıyla bir krize neden oluyor. Brüksel'i ve AB'li devlet ve hükümet başkanlarını da bu durumdan muaf tutamayız. Sadece ekonomik açıdan bakıldığında bile aslında İtalya'nın (tıpkı Yunanistan gibi) Avro Bölgesi'ne alınmaması gerekirdi. ... Gerçek şu: Ya Avrupa Merkez Bankası'nın -ülkeyi bir patlamadan korusa da bütün Avrupa'yı felç eden- sıfır faiz politikasıyla geçinip gidilir, ya da nasıl biteceği bir muamma olan, yüzyılın en radikal reformları yapılır.”

 İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, 5 Yıldız Hareketi ve Lig Partisi'nin oluşturduğu koalisyon hükümetinin sona erdiğini belirterek, "Konuşmamın ardından istifamı sunmak üzere Cumhurbaşkanı'na gideceğim." dedi. 

Lig Partisi lideri aynı zamanda Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini'nin ay başında, koalisyon ortağı M5S'in her şeye "hayır" dediğini öne sürerek çıkardığı kriz ve devamında hükümet için güvenoyu talep etmesinin ardından Başbakan Conte, bugün Senato Genel Kuruluna hitap etti.

Salvini hazır bekliyor

Conte'nin hitabından önce kriz çıkaran Salvini'nin de hükümet sırasında Conte'nin yanına oturması dikkati çekti.

Bir yılı aşkın süredir görevde olan hükümetlerinin önemli ve büyük işler yaptığını belirten Conte, içinde bulundukları krizden kabinede içişleri bakanlığı görevini yürüten Lig lideri Salvini'yi sorumlu tuttu.

Conte, yanı başında oturan Salvini'ye yüklenerek, "İçişleri Bakanı, kendisinin ve partisinin çıkarlarını izlemeyi tercih etmiştir." dedi. 

Başbakan Conte, "Oylamaya gitmek demokrasinin gereğidir ancak her yıl insanları sandığa götürmek sorumsuzluktur." ifadesini kullandı.

Salvini'nin hükümetlerini, sürekli "hayır" diyen hükümet olarak yansıtmasına da tepki gösteren Conte, "Hükümet için hem güvenoyu istemek hem de bakanlık görevinde kalmayı açıklamak zor." diye konuştu. 

Giuseppe Conte, Salvini'nin Avrupa Parlamentosu seçimlerinden hemen sonra kriz için bahane aramaya başladığını savunarak, bu krizi çıkaran Lig liderinin ülke önünde şimdi büyük sorumluluk üstlendiğine dikkati çekti.

Conte, son haftalarda meydanlardan kendisine ve hükümetine seslenen Salvini için "Hükümet kriziyle yüzleşmenin yeri meydanlar değil, parlamentodur." ifadelerini kullandı. 

Başbakan Conte, kendisini tanımamalarına rağmen güvenenlere teşekkür ederek, "Bu hükümet deneyimini burada kesmek durumundayım. Bu süreci tamamlama niyetindeyim. Bu noktada hükümet deneyimine son veriyoruz. Konuşmamın ardından istifamı sunmak üzere Cumhurbaşkanı'na gideceğim." dedi.

Giuseppe Conte, bundan sonraki süreci Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'nın yürüteceğini sözlerine ekledi.

Conte'nin konuşması sık sık M5S senatörlerinin alkışlarıyla kesildi. 

Senato'daki konuşmaların ardından Başbakan Conte'nin Cumhurbaşkanı Mattarella'ya istifasını vermesi ve Mattarella'nın da parlamentoda siyasi istişareleri başlatması bekleniyor. 

- Sarı-yeşil koalisyon krizde 

Parti renklerinden ötürü sarı M5S - yeşil Lig koalisyon olarak anılan teknokrat Başbakan Conte liderliğindeki hükümet, ülkede 4 Mart 2018'de yapılan genel seçimlerde en yüksek oyu alan iki parti arasında 1 Haziran 2018'de kurularak göreve gelmişti.

Son aylarda fikir ayrılıkları nedeniyle karşı karşıya gelen koalisyon hükümetinin ortakları M5S ile Lig Partisi, Senato’da ay başında yapılan Torino-Lyon Yüksek Hızlı Tren Projesi'ne ilişkin oylamada da karşıt saflarda yer alınca Lig lideri Salvini'den, "hükümetin parlamentoda çoğunluğunu kaybettiği" gerekçesiyle bir an önce erken seçime gidilmesi çağrısı gelmişti. 

Salvini’nin bu çıkışı koalisyon ortağı M5S ve Başbakan Conte’nin sert tepkisini çekmişti. 

Lig Partisi’nin Conte için güvenoyu istemesi tansiyonu yükseltmiş, bunun bir an önce yapılması için bastırması Senato’nun geçen hafta olağanüstü toplanmasına yol açmıştı. Senato Genel Kurulu geçen hafta yaptığı olağanüstü toplantıda güvenoyunun öne alınması için yapılan önergeler reddedilmiş, gözler bugüne çevrilmişti. 

Kaynak: Avrupa Basını, AA

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?