banner15

İtalya Başbakanı istifasını erteledi

İtalya Başbakanı Renzi, Cumhurbaşkanı Mattarella’nın, “Bütçe yasasını meclisten geçirene kadar istifanızı erteleyin” isteğini kabul etti

İtalya Başbakanı istifasını erteledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya’da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, istifa edeceğini açıklayan Başbakan Matteo Renzi’den istifasını bütçenin parlamentoda onaylanması sonrasına bırakmasını istedi. 

Ülkede önceki gün yapılan anayasa değişikliği referandumundan ağır yenilgiyle çıkan ve bu nedenle istifa edeceğini açıklayan Başbakan Renzi, Cumhurbaşkanı Mattarella tarafından kabul edildi.

Yaklaşık 30 dakika süren görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Mattarella’nın ülkede dün yapılan anayasa değişikliği referandumundan aldığı sonuç nedeniyle hükümet görevine daha fazla devam edemeyeceği niyetini belirten Başbakan Renzi’den, parlamento çalışmalarında aksaklıklar ve riskler olmaması için bütçe onaylanana kadar istifasını ertelemesini istediği bildirildi. 

İkili, dün sabah saatlerinde de bir görüşme gerçekleştirmişti. 

Bu arada, Başbakan Renzi, Cumhurbaşkanına gitmeden önce başbakanlıkta kabinesini topladı ve bakanlarına çalışmalarında gösterdikleri ekip ruhundan ötürü teşekkür edip, istifa etme niyetinde olduğunu açıkladı. 

İtalyan basını, haberi, “Renzi’nin istifası” donduruldu başlıklarıyla duyurdu. Basında yer alan yorumlarda da bütçenin cuma gününe kadar onaylanması durumunda devamında istifanın gelebileceği ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 08:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48