banner15

İtalya da Libya'ya asker gönderecek

Paris saldırılarından sonra Suriye'ye daha fazla saldırılar düzenleme kararı alan Fransa'ya giden İtalya Başkanı Renzi, Libya'ya asker göndermeyi planladıklarını söyledi

İtalya da Libya'ya asker gönderecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yaptığı buluşmasında İtalya'nın Fransa'ya IŞİD'le mücadele için nasıl yardımcı olabileceğini konuştu.

Renzi, öncelikle Libya'ya asker göndermeyi planladıklarını belirterek, "Yalnızca askeri değil, aynı zamanda kültürel" bir cevap vermeyi de istediklerini söyledi.

İtalya Dışişleri Bakanı Polo Gentiloni'nin de İtalya'nın Libya'ya asker göndermeye hazır olduklarını açıkladığı bildiriliyor.

"TÜRKİYE İLE MÜLTECİ KONUSUNDA ANLAŞMA YAPILMALI"

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi, mülteci sorununda Türkiye ile yapılacak anlaşmanın önemine vurgu yaptı.

Hollande, Renzi'yi Elysee Sarayı'nda kabul etti ve iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

François Hollande, "Sınır güvenliği ve mültecilerle ilgili Türkiye ile ortak bir anlaşma yapmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı, Türkiye ile mülteciler konusunda küresel boyutta bir anlaşmanın önemine vurgu yaptı.

Hollande, Suriyeli mültecilerin, Avrupa'ya uzağa gitmeden, ülkelerine en yakın mesafede Türkiye'de kalabilmelerini öngören bir anlaşmaya ihtiyaçları olduğunu ve bunu da pazar günü toplanacak Avrupa Konseyi'nde gündeme getireceklerini dile getirdi.

Renzi ise "Türkiye ile sığınmacı ve mültecilerin kabulüne ilişkin bir model ortaya koyacak bir anlaşma oldukça önemli" değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 17:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35