banner39

İtalya'daki Müslümanlar COVID-19 salgınındaki kurbanlarını gömmek için mücadele ediyor

Avrupa 06.04.2020, 13:44 06.04.2020, 14:47
İtalya'daki Müslümanlar COVID-19 salgınındaki kurbanlarını gömmek için mücadele ediyor

JESSİCA AYA HARN

İtalya Coronavirüs salgınında en çok etkilenen ülkelerden biri oldu. Medyada her gün artan ölü ve hasta rakamları sadece COVID-19'un İtalya üzerindeki felaket etkisini ve İtalya'daki Müslümanlar da dahil olmak üzere toplum üzerindeki etkisini gösteriyor.

Yeni raporlara göre , İtalya'daki COVID-19'dan ölümlerin sayısı onbinlere yükseldikçe, Müslüman mezar noktaları için giderek artan bir alan eksikliği var. Şu anda İtalya'nın tüm ülkesinde sadece 58 Müslüman mezarlığı var ve İtalyan Müslümanlar şimdi virüs yüzünden ölenleri gömmek için mücadele ediyorlar.

İtalya'daki pek çok Müslüman daha önce vefat edenlerin ülkesine geri gönderilmesini tercih ediyordu. İtalya yaklaşık yarım milyon Faslı göçmene ev sahipliği yapıyor, sınırlar artık hükümetler tarafından COVID-19 önlemlerinden kapatılmış durumda. İtalya içindeki Müslümanları gömmek için yeni mezar yerleri bulunmak zorunda.

TRT World ile konuşan Tallal Khalid, COVID-19'un en kötü yerlerinden biri olan İtalya'nın kuzeyindeki Brescia'da bir Müslüman cenaze bürosu işletiyor. Virüsten vefat eden İtalyan Müslümanları gömmek için mücadele eden Khalid, uygun alan ve arazi olmadan Müslümanları gömmek zorunda olmanın acı verici bir deneyim olduğunu salgının tüm insanlar gibi Müslüman topluluğunu da olumsuz etkilediğini söylüyor.

Bir örnek vermek gerekirse, Brescia yakınlarındaki küçük bir kasabadan Müslüman bir kadın COVID-19'dan öldü, ancak Pisogne'nin bulunduğu küçük kasabada Müslüman bir mezarlık yoktu - ve aile onu gömmek için bir yer bulmakta zorlanıyordu. İtalyan hukuk düzenlemeleri, kişinin sadece öldükleri belediyeye gömülmesi gerektiğini yazıyordu, bir hafta boyunca aile evindeki bir tabutla birlikte yaşadı.

Halid sonunda İtalya'daki İslami Topluluklar Birliği'nin (UCOII) müdahalesinden sonra yardımın çağrıldığını ve Brescia belediyesinin, kadına Müslüman mezarları için küçük bir arsa bulunan yerel mezarlıkta küçük bir yer vermeyi kabul ettiğini söyledi.

"Ben orada bir saat bekledim, tabutu üçüncü kattan aşağı indirmek için gece 03:00 kadar uğraştık. Hayal bile edemezsiniz, tüm durum çok zordu… Onu mezarlıkta depoya götürdük ve iki gün sonra nihayet gömüldü. Ancak bunun sadece bir istisnası olduğu ve onları Brescia sakinleri için saklamak istedikleri için bir istisna olduğunu açıkça belirttiler. ” dedi.

UCOII, İtalya'daki yerel Müslüman topluluklara, cenaze törenleri ve cenaze törenleri için yeni düzenlemeler hakkında tavsiye ve rehberlik sunan broşürler dağıtmıştır.

Örneğin cenazenin guslü, duası namazı gibi.

Buna ek olarak, UCOII, web sitelerinde, İtalya'da bir Müslüman mezar alanına sahip 58 mezarlığın yanı sıra İtalya'daki Müslüman topluluğunun yardım için iletişim kurabileceği cenaze hizmetlerinin listesini ayrıntılı olarak yayınladı.

UCOII Başkanı Yassine Lafram şunları söyledi :

Virüs yayılır dağıtılmaz, derhal tüm İslam merkezlerini ve camileri kapatmaya ve toplantılardan kaçınmak için tüm faaliyetlerimizi askıya almaya karar verdik. Bu sadece İçişleri Bakanlığı kararlarına cevap vermekle kalmıyor, aynı zamanda aidiyet duygumuzu ve yurttaşlık duygumuzu göstermekti. ” diyor.

Bu salgından gelen travmadan bahsetmişken Halid'in de umudu var: Sadece bunun üstesinden gelmek ve her şeyi unutmak istiyoruz…Sonunda dediğimiz gibi Allah'ın elindeyiz. ”

Kaynak: themuslimvibe, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?