banner39

İtalya, Libya'yı işgale hazırlanıyor

İtalya'nın Libya'yı işgali anlamına gelen "savaşmaya hazır" olduğu yönündeki açıklamalarına Malta'dan da destek geldi

Avrupa 14.02.2015, 11:37 14.02.2015, 12:15
İtalya, Libya'yı işgale hazırlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya Dışişleri bakanının Libya'da savaşmaya hazır oldukları yönünde açıklamalarının yankları sürüyor.  Bakan yaptığı açıklamada  Libya'da artık sözün bittiği ve askeri müdahalenin gerekli olduğunu ileri sürerek İtalya'nın da savaşa hazır olduğu yönünde açıklama yapmıştı.

Bu açıklamaları tartışılırken Malta Başbakanı Joseph Muscat Birleşmiş Milletler tarafından yapılacak bir müdahalede İtalya'nın yer almasından memnuniyet duyacağını belirten tweet attı. Libya'daki gidişata engel olmaya çalışılırsa  Malta'nın da kendi rolünü oynacağını belirtti.

İtalyan Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni yaptığı bir röportajda savaşan tarafların ateşkes sağlaması için Birleşmiş Milletler elçisi Bernardino Leon'un arkasında durduklarını belirtmişti. Ancak konuşmaların artık sonra erdiğini ve İtalya'nın savaşmaya hazır olduğunu "biz İtalya'ya birkaç saatlik bir mesafede terörist tehdit olduğunu inkar edemeyiz" sözleriyle dile getirdi. "Libya'daki durum kötüleşmeye devam ediyor" diyen Gentiloni İtalya' nın IŞİD tarafından saldırıya uğrama ihtimalini gözardı edemeyeceklerini ekledi.

İtalya Osmanlı döneminde Libya'yı İşgal etmiş, Osmanlı birlikleri ve yerel mücahidlerin direnişi ile karşılaşmıştı. Yıllarca süren işgale karşı uzun süre direnişin liderliğini yapan Ömer Muhtar Faşist İtalya tarafından idam edilmişti. İtalya'nın yaptığı son açıklama ile,  IŞİD bahanesi ile eski sömürge günlerine dönme planı olarak yorumlanıyor..

Geçtiğimiz günlerde İtalya yetkilileri Libya'da Birleşmiş Milletler güçlerini görmeye istekli olduklarını söylemişti ancak Gentiloni'nin açıklamaları İtalya'nın duruşunun daha sert olduğunu gösterdi.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?