İtalya 'mülteci trajedisini' hatırladı

Mülteci ve göçmenlerin Yunanistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçişinin engellenmesinden sonra, İtalya Libya arasındaki yol sığınmacılar tarafından daha sık kullanılmaya başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan İtalya Cumhurbaşkanı, sığınmacı krizine dikkat çekti.

Avrupa 18.04.2016, 20:36 18.04.2016, 22:26
İtalya 'mülteci trajedisini' hatırladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, sığınmacı krizi üzerine ciddiyetle düşünmek gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale'de İtalyan sinemasının Oscar'ı olarak kabul edilen David di Donattello ödülleri için düzenlenen etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Mattarella, sinemanın kendilerini düşünmeye itmeye yardımcı olduğunu belirtti.

İtalyan basınında sabah saatlerinde BBC Arapça kaynak gösterilen Akdeniz'de 400 göçmenin alabora olduğu haberine göndermede bulunan Cumhurbaşkanı Mattarella, "Tam bir yıl önce 800 insanın hayatını kaybettiği trajedinin ardından yine yüzlerce insanın öldüğü sayısız trajedilerden biriyle karşı karşıya kaldığımız bugün, gerçekten bu konuda düşünmeye ihtiyaç var" diye konuştu.

Lüksemburg'da AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'na girişinde konuşan İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni de "Biz, İtalya'ya gelmek için açılan ve içindeki 400 göçmenle alabora olduğu belirtilen 4 bota dair daha fazla haber almak için çalışıyoruz. Burada kesin olan şey, bir yıl önce meydana gelen büyük trajedinin yıl dönümünde bu sefer Mısır sularında bir trajedi yaşanıyor. Bu, Avrupa'nın duvarları yükseltmesinin değil, aksine Afrika'ya yönelik çabalarını 2 katına çıkarmasını söylemek için bir neden" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?