banner39

İtalya mültecilere vize vermeye başladı

İtalya haftasonu Tunuslu mültecilere vize vermeye başladı, Fransa daha önce yaptığı gibi gelen Tunusluları geri İtalya’ya göndereceğini açıkladı

Avrupa 18.04.2011, 11:47 18.04.2011, 13:23
İtalya mültecilere vize vermeye başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaklaşık on gün önce Kuzey Afrikalı mültecilerin toplandığı Lampedusa adasını ziyaret eden İtalyan Başbakan Silvio Berlusconi burada yaptığı konuşmada Almanya ve Fransa’ya çatmıştı. İki ülkeyi İtalya’nın mülteci probleminde yalnız bırakmakla suçlayan Berlusconi, 20 bin Tunusluya 6 aylık oturma izni verdiklerini ve en fazla da altı ay tutacağını söylemişti. Berlusconi, ‘Mülteciler aldıkları oturumlarla Almanya ya da Fransa’daki yakınlarına gidebilirler, bundan sonrasını da Almanya ve Fransa düşünsün.’ diyerek topu onlara atmıştı.

Tunuslu mültecilerin İtalya’dan aldıkları vizelerle diğer AB ülkelerine girmeleri için hukuken bir engel yok. Ancak başta Almanya ve Fransa olmak üzere bazı AB ülkeleri bir hafta önce Luxemburg’ta yapılan İçişleri Bakanları zirvesinde İtalya’nın mültecilere vize vermesini sert bir şekilde eleştirilerek bundan vazgeçmesi istenmişti.

İtalyan yetkililer haftasonu mülteci Tunuslulara, komşu Avrupa ülkelerine girebilmelerini sağlayacak geçici oturum vizeleri vermeye başladı. İlk 20 Tunuslunun Cumartesi günü Fransa’nın güneyinden giriş yaptıkları bildirildi. Pazar günü girişler devam etti. İtalyan medyasının verdiği haberlere göre yüzlerce Tunuslu da sıra bekliyor. Fransa sınır kontrollerini yoğunlaştırdı.

Fransa’nın sınır bölgesindeki özel devlet görevlisi, iki ülke arasındaki demir yolu bağlantısının durdurulması için talimat verdi. Mahalli gazete ‘Nice-Matin’in internet sitesinde verdiği habere göre İtalya’nın Ventimiglia şehri ile Fransa sahil şehri Menton arasında trenler çalışmıyor.

Fransa haftalar öncesi sınırlarındaki kontrolleri sıklaştırdı. İçişleri Bakanı Claude Gueant, 23 Şubat ile 28 Mart tarihleri arasında toplam 2800 Tunuslunun kontrollerde yakalandığını ve bunlardan çoğu İtalya’ya olmak üzere 1700’ünün geri gönderildiğini açıkladı.

Çok sıkı sınır kontrolleri yapıldığında Tunuslu mültecilerin turist olarak AB ülkelerine girmeleri adeta imkansız. Çünkü bu ülkelerde geçimlerini sağlayabilmeleri için yanlarında yeterince para olduğunu isbatlamak zorundalar. Fransa ya da Almanya gibi bir AB ülkesinde kalmak isteyen bir Tunuslu kalacak yer gösterebiliyorsa günlük 32 Avro olmak üzere, kalacak yeri yoksa günlük 62 Avro paraya sahip olduğunu göstermek zorunda.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?