banner15

İtalya, Taliban'a haraç ödemiş

Wikileaks tarafından verilen bilgilere göre İtalya, Afganistan’daki askerlerini korumak için Taliban’a rüşvet ödemiş

İtalya, Taliban'a haraç ödemiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Wikileaks tarafından bildirildiğine göre İtalya, Afganistan’daki askerlerini korumak için Taliban’a rüşvet ödemiş. İtalya’da yayınlanan haftalık ‘Espresso’ dergisinde, diplomatik çevrelerden edinilerek Wikileaks’ta yayınlanan belgeler kaynak gösterilerek verilen bir haberde, 2008 yılında zamanın ABD devlet başkanı Georg W. Bush’un İtalya hakkındaki bu söylentilerden rahatsız olduğu belirtildi.

Zamanın Amerikan büyükelçisi Ronald Spogli, Ekim 2008’de Waşington’a gönderdiği mesajlarda, NATO’nun Afganistan görevinin anlamının, İtalya hakkında çıkan Taliban’a fidye ve rüşvet ödediği söylentileriyle tehlikeye girdiğini bildirmiş. Spogli, İtalya hakkındaki bilgilerin sadece söylentilerle kalmadığını, bazı istihbarat bilgilerinin de bu yönde olduğunu belirtmiş. Waşington, İtalyan askerlerine saldırıların çok az olmasını da buna delil olarak değerlendirmiş.

Wikileaks’de verilen bilgiye göre Amerikan hükümeti, İtalya’nın hem şimdiki başbakanı Silvio Berlusconi’ye hem de önceki başbakanı Romano Prodi’ye büyükelçi aracılığıyla söylentiler hakkında sorular yöneltmiş, her iki başbakan da böyle bir durumdan haberleri olmadıklarını, olsalardı hemen durumu kendilerine bildireceklerini belirtmişler.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 13:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35