banner15

İtalya yeni tasarruf paketi hazırladı

İtalya yeni bir tasarruf paketi ile harcamalarında 45 milyar Avro kısıtlama yapacak

İtalya yeni tasarruf paketi hazırladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Piyasaların baskısı sonucu İtalya hükümeti 45 milyar Avroluk yeni bir tasarruf paketi hazırladı. İtalyan haber ajansı ‘Ansa’nın bildirdiğine göre hükümet üyeleri tarafından önümüzdeki iki yılda gerçekleştirilmek üzere tasarruf tedbirleri kararlaştırıldı. Devletin borçlarının yeni bir rekora ulaştığı İtalya’da, alınan tasarruf kararlarının uygulanması için önce Parlamento tarafından onaylanması gerekiyor.

İtalyan başbakan Silvio Berlusconi ilk defa yüksek gelirlilerden daha fazla vergi alınmasını kabul etti. İtalyan medyasının verdiği bilgilere göre yüksek gelirlilerden alınacak özel vergiler, geliri yılda 90 bin Avrodan fazla olanlarda yüzde 5 ve geliri 150 binden fazla olanlarda ise yüzde 10 olarak belirlendi. Yeni tasarruf kararları arasında yönetim harcamalarının azaltılması, özelleştirme programı ve vergi kaçakçılığına karşı daha yoğun bir mücadele de yeralıyor.

Yeni tasarruf planı, daha önce Temmuz ortalarında Parlamento tarafından kararlaştırılan önümüzdeki üç yılda gerçekleştirilecek 48 milyar Avroluk tasarruf tedbirlerini tamamlayacak. İtalya 2013 yılına kadar dengelenmiş bir devlet bütçesine ulaşmak istiyor. Mali müşavir Luigi Casero, yeni kararların alındığı toplantı öncesi, hükümetin tasarruf paketini Eylül’ün başında uygulamaya başlamayı umduğunu söyledi.

İtalyan Merkez Bankası, devletin borçlarının Haziran ayında 4,9 milyar Avro daha artarak ilk defa 1,9 trilyon Avro sınırını aştığını açıklamıştı. Böylece İtalya’nın devlet borçları gayri safi milli hasılanın yüzde 120’sine tekabül ediyor. Haziran ayında bir ay öncekine göre devlet borçları yüzde 3,2 oranında artış gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 12:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35