banner15

İtalya yerel seçimlerinde iki Türk yarışıyor

İtalya’da kısmi yerel seçimler başladı. Ülkede 13 milyonu aşkın seçmen için oy verme işlemi başladı. Roma ve Trecate'de ise iki Türk bugün seçim yarışına katılıyor

İtalya yerel seçimlerinde iki Türk yarışıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya’da seçmenler, bin 342 yerleşim yerinde yerel yöneticileri belirlemek üzere sandık başına gitti.

İçişleri Bakanlığı resmi verilerine göre, aralarında başkent Roma ile Milano, Napoli, Torino, Bologna, Trieste gibi büyük kentlerin de yer aldığı bin 342 belde ve belediyede, oy kullanma hakkına sahip 13 milyon 316 bin 379 seçmen için oy verme işlemleri yerel saatle 07.00’de (TSİ 08.00) başladı.

Seçmenler, kendilerini 5 yıl boyunca idare edecek yerel yöneticileri belirleyecek.

Bu seçimlerde oy verme işlemi, iki güne yayılan önceki seçimlerin aksine tek günde yapılacak. Oy verme işlemi, yerel saatle 23.00’te (TSİ 00.00) sona erecek. 16 saatlik oy kullanma süresinin ardından seçimde oy sayımına geçilmesi ve ilk sonuçların sabaha karşı çıkması bekleniyor.

Oy verme işleminin hem tek gün olması hem de ülkede Cumhuriyet Bayramı tatilinin devam etmesi nedeniyle hafta sonu tatiline çıkanların çok olması durumunda oylamaya katılımın düşük kalabileceği yorumları yapıldı.

Seçimlerin yapılacağı yerlerde yarışan adaylardan hiçbirinin yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması durumunda, söz konusu yerlerde 19 Haziran Pazar günü ikinci tur seçim yapılacak. İkinci turda, yarın yapılacak ilk turda en yüksek iki oyu alan aday yarışacak.

 

BİNGÖLLÜ EMİN ROMA İÇİN YARIŞACAK

Öte yandan bugünkü kısmi yerel seçimlerde, 2 Türk kökenli aday da bulundukları yerde seçilmeye çalışacak. Başkent Roma’da büyükşehir belediye meclisi için iktidardaki Demokrat Parti (PD) listesinden aday olan Emin Öztürk ile kuzeydeki Novara vilayetine bağlı Trecate ilçesinde belediye meclis üyeliğine bağımsız adaylığını koyan İbrahim Saban da bugünkü seçimde yarışacak.

Bingöllü 41 yaşındaki Emin Öztürk son 15 yıldır İtalya'da yaşan üç çocuk babası bir işadamı. Lokantacılık yapan Öztürk Avrupa'da yaşayan Müslümanların sorunlarını bildiğini ve siyasette ırkçılığın kaldırılması gerektiğini söyledi. Öztürk'ün önerileri arasında Roma'ya eğitim için gelen öğrencilere yurt kurmak.

İtalyan mutfağını ve kültürünü korumak adına Verona'da döner ve kebap dükkanlarına yasak konmasını eleştiren Öztürk, ' etnik restoran ' ayrımcılığına karşı çıkanlardan.

KAHRAMANMARAŞLI İBRAHİM SABAN

Kahramanmaraşlı İbrahim Saban ise 47 yaşnda ve 25 yıldır İtalya'da yaşıyor.

İtalyan vatandaşı olan çok sayıda Türk gencin yaşadığı Trecate ilçesinin bağımsız adayı olan Saban, Türk dili ve kültürünün erozyona uğramasını engellemek istediğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2016, 10:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48