banner39

İtalya, yüzlerce mülteciyi parklara bıraktı

BM Mülteci Teşkilatı, İtalya'nın yüzlerce mülteciyi parasız ve gıdasız parka bırakmasını eleştirdi.

Avrupa 11.06.2014, 18:09 11.06.2014, 18:09
İtalya, yüzlerce mülteciyi parklara bıraktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Mülteci Teşkilatı UNHCR, İtalyan yetkililerin yüzlerce mülteciyi parasız ve yiyecek bir şeyleri olmadan Roma ve Milano'da iki parka bıraktıklarını bildirdi. İtalya'daki UNHCR sözcüsü Carlotta Sami, haber ajansı AFP'ye verdiği demeçte, her grupta 160 ya da 170 mülteci olmak üzere iki grubun sözkonusu parklara bırakıldığını söyledi. Sami, mültecilerden birçoğunun ayaklarında ayakkabı dahi olmadığını ve çok şaşkın bir halde olduklarını belirtti.

Ayrıca parklara bırakılan mültecilere yiyecek ve içecek de verilmedi. Roma'daki parka bırakılanlar daha sonra bir mülteci kampına götürüldü. Milano'dakiler ise dün öğleden sonra halen parkta bekliyorlardı.

İtalyan İçişleri Bakanlığından suçlamayla ilgili bir açıklama yapılmadı. Sözkonusu mültecilerin haftasonu denizde kurtarılan 1300 kişilik mülteci grubundan olduğu, kurtarılan mültecilerin Pazartesi günü İtalya'nın güneyindeki Taranto limanına getirildikleri bildirildi.

UNHCR, İtalya'nın mültecilerin ülkede yerleştirilmesi için acilen altyapısı sağlam bir plan hazırlaması gerektiğini bildirdi. İtalyan İçişleri Bakanlığı, Salı günü mahalli idarelerle bir temel anlaşma hazırladı. Bu anlaşma ile mahalli idarelere mültecileri kabul konusunda bazı zorunluluklar getirildi.

İtalyan yetkililerin verdiği resmi rakamlara göre yılbaşından bu yana İtalya'ya deniz yoluyla toplam 50 bin mülteci geldi.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?