banner39

İtalya'da deprem için olağanüstü hal

İtalya'da görev başında bulunan teknokrat hükümeti Pazar günü meydana gelen deprem dolayısıyla olağanüstü hal ilan edecek

Avrupa 22.05.2012, 10:12 22.05.2012, 10:12
İtalya'da deprem için olağanüstü hal

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya'nın Emilia-Romagna Bölgesi'nde geçen Pazar günü meydana gelen deprem nedeniyle hükümet, bölgede olağanüstü hal ilan etmeye hazırlanıyor.

G8 ve NATO zirveleri için gittiği ABD'den, Brindisi'deki bombalı saldırı ve merkez üssü Finale Emilia olan deprem felaketi nedeniyle ziyaretini yarıda kesip dönen İtalya Başbakanı Mario Monti, dün Brindisi'deki saldırıda hayatını kaybeden Melissa Bassi'nin cenaze törenine katıldıktan sonra saat 23.00 sularında deprem bölgesindeki Ferrara kentine geldi. Geceyi, Ferrara vali konağında geçiren Monti'nin, bugün deprem bölgesinde incelemelerde bulunacağı, ardından Roma'ya geçerek, bakanlar kurulunu toplayacağı bildirildi.

Monti liderliğindeki teknokrat hükümetin, bakanlar kurulu toplantısında, deprem bölgesi için olağanüstü hal ilan edeceği ifade ediliyor.

Bu arada, 7 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan deprem yüzünden evsiz kalan yaklaşık 5 bin kişi, depremin ardından ikinci geceyi de dışarıda geçirdi. Arabası olanın arabada kaldığı, bazı depremzedelerin ise çadırlara yerleştirildiği kaydedildi. Depremzedeleri etkileyen bir diğer unsur ise yağışlı hava ve devam eden artçı sarsıntılar. Artçı sarsıntılar nedeniyle bazı yerlerde, depremzedelere güvenlik nedeniyle evlerine girmelerine izin verilmezken, bazı depremzedelerin de evlerine girmek istemdiği ifade edildi.

Depremin merkez üssü Finale Emilia'da, antik şehir merkezine girilmesine ve kasksız dolaşılmasına izin verilmediği belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?