banner15

İtalya'da depremin bilançosu büyüyor

İtalya'da meydana gelen depremde ölü sayısı 247, yaralı sayısı ise 400 olarak açıklandı

İtalya'da depremin bilançosu büyüyor

 Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya'nın orta bölgesinde bulunan dağlık Perugia kentinin güneyinde meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 247'ye ulaştı.

BBC’de yer alan habere göre depremde yaralı sayısı ise 400'e yakın. Kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. İtalya Başbakanı Matteo Renzi ölü sayısının artabileceğini ifade etti. Ölümlerin çoğu, yerle bir olan Pescara del Tronto köyünde meydana geldi.

En çok hasar gören yerlerden biri de tarihi Amatrice kasabası. En az 86 kişinin öldüğü kasabada, binaların dörtte üçünün yıkıldığı belirtiliyor. Şu ana kadar 200'den fazla artçı sarsıntı yaşandı. Sağlık Bakanı Beatrice Lorenzin, hayatını kaybedenler arasında çok sayıda çocuğun da bulunduğunu söyledi. Yerel saatle 03.36'da yaşanan deprem 10 km derinlikte meydana geldi.

Depremin merkez üssü Roma'nın 100 kilometre kuzey doğusunda bulunan Perugia'nın sınırları içinde bulunuyor. Başkent Roma'da da depremin hissedildiği ve bazı binaların 20 saniye kadar sallandığı kaydedildi. Renzi depremle ilgili açıklamasında, sabaha karşı olay yerine koşarak elleriyle ilk kurtarma çalışmalarını yürüten gönüllüler ve sivil savunma yetkililerine teşekkür etti.

Depremin meydana geldiği bölge dağlık olduğu için bazı bölgelere ulaşmakta güçlük çekiliyor. Depremzedeler kurulan çadır kentlere ve okullara yerleştiriliyor. Yaralılar için ülke çapında kan bağışı kampanyası da başlatıldı.

İtalya, depremlerin sık yaşandığı bir ülke. L'Aquila bölgesinde 2009 yılında meydana gelen depremde en az 300 kişi hayatını kaybetmişti. Mayıs 2012'de kuzeydeki Emilia Romagna bölgesinde 9 gün arayla yaşanan iki depremde de 20'den fazla kişi ölmüştü.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2016, 09:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48