banner39

İtalya'da depremin yarasını sarıyor

Hükümet, deprem bölgesi için 40 milyon avro kaynak ayırdı

Avrupa 27.10.2016, 19:54 27.10.2016, 19:54
İtalya'da depremin yarasını sarıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya’da dün akşam art arda meydana gelen iki depremin ardından Başbakan Matteo Renzi, deprem bölgesini ziyaret etti ve depremzedeleri yalnız bırakmayacakları mesajını verdi.

Başkent Roma'nın 200 kilometre kuzeydoğusundaki Marche bölgesinde dün akşam yerel saatle 19.10'da 5,4 ve 21.18'de 5,9 büyüklüklerinde yaşanan depremlerin ardından Başbakan Renzi, depremin yıkıntılara yol açtığı Camerino’yu ziyaret etti.

Yetkililerden bilgi aldıktan sonra burada bir basın açıklaması yapan Renzi, "Deprem, bizi güçlü bir sınamadan geçiriyor ama İtalya olarak biz vatandaşlarımızı yalnız bırakmayacağız. Biz daha güçlüyüz ve bunu göstereceğiz." dedi.

Renzi, depremin olduğu ilk andan itibaren olumsuz hava koşullarına rağmen deprem bölgesine yardıma koşan tüm yetkili ve gönüllülere teşekkür etti.

Sivil savunma sorumlusu Fabrizio Curcio da depremzedeleri yaklaşan kış dolayısıyla çadırlarda değil, bölgeye yakın otellerde konaklatacaklarını söyledi.

Depremin ardından bugün toplanan bakanlar kurulu da ağustos ayında Amatrice’de 300 kişinin hayatına mal olan deprem sonrası bölgede uygulamaya konan acil durum halini uzatırken, bölgeye yönelik 40 milyon avroluk kaynak ayırdı.

Bölgede 4 bin kişinin evlerini terk ettiği ve yatak ihtiyacının ortaya çıktığı belirtiliyor.
Öte yandan Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus da depremzedelere yönelik bir dayanışma mesajı yayınlarken, dualarının bölge halkıyla olduğunu belirtti.
Bu arada, bölgede artçı sarsıntılar da kaydedilmeye devam ediyor. İlk depremden itibaren 350’yi aşkın sarsıntı kaydedildi. Dünkü depremler sonrası enkaz altında kalan kimseye rastlanmazken, bir kişi kalp krizinden hayatını kaybetmişti.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?