banner15

İtalya'da Gentiloni hükümeti güvenoyu aldı

İtalya’da Başbakan Paolo Gentiloni tarafından önceki gün kurulan 64. Hükümet, parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosundan güvenoyu aldı.

İtalya'da Gentiloni hükümeti güvenoyu aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya’da Başbakan Paolo Gentiloni tarafından önceki gün kurulan 64. Hükümet, parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosundan güvenoyu aldı. Çift kanatlı parlamenter sistemle idare edilen ülkede geçen pazartesi kurulan Gentiloni liderliğindeki Demokrat Parti ile Yeni Merkez Sağ Partisi, Merkez Birliği ve teknokrat isimlerden koalisyon hükümeti, parlamentonun her iki kanadında da güvenoyu testini geçti.

Temsilciler Meclisinde dün güvenoyu alan Gentiloni ve kabinesi, bugün de Senatoda oylandı.

320 sandalyeli Senatoda 268 senatör oylamaya katıldı. Hükümet, 99’a karşı 169 oyla 64. Hükümet güvenoyu almayı başardı. Oylamada, hiç çekimser oy kullanılmazken, muhalefetteki 5 Yıldız Hareketi ve Kuzey Birliği Partisi, oylama sırasında genel kurulu terk etti.

Başbakan Paolo Gentiloni, sabah saatlerinde hükümetinin programı üzerine genel kurulda yaptığı konuşmada, selefi Matteo Renzi hükümetinin başlattığı reformları tamamlama amacında olduklarını söyledi.

Gentiloni, dün de parlamentonun her iki kanadında güvenoyları olduğu sürece iktidarlarını sürdüreceklerini açıklamıştı.

2013 yılındaki genel seçimlerin ardından oluşan 5 yıllık, 17. yasama döneminde kurulan üçüncü koalisyon hükümeti olan Gentiloni hükümetinin önünde, öncelikli olarak "sorunlu kredi kriziyle uğraşan İtalyan bankalarının durumu, seçim kanunundaki ikiliğin giderilmesi, geçen ağustos ve ekim ayında depremle sarsılan ülkenin orta bölgelerindeki depremzedelere destek ve ülkenin mart ayındaki AB zirvesi ile mayıs ayındaki G7 zirvesine ev sahipliği yapılması" gibi önemli konular bulunuyor.

Ülkede erken genel seçim kararı alınmadığı sürece olağan genel seçimlerin, mevcut yasama döneminin sona ereceği 2018'de yapılması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2016, 19:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48