İtalya'da gözler Berlusconi oylamasında

İtalya'da gözler bir davada aldığı mahkumiyet kararı yüzünden senatörlükten azledilmekle karşı karşıya bulunan eski başbakan Silvio Berlusconi için yapılacak oylamaya çevrildi.

İtalya'da gözler Berlusconi oylamasında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya'da bir davada aldığı mahkumiyet kararı yüzünden senatörlükten azledilmekle karşı karşıya bulunan eski başbakan Silvio Berlusconi, siyasetin sadece mecliste yapılmayacağını söyledi. 

İtalya'da gözler bugün, parlamentonun üst kanadı Senato komisyonunda, vergi kaçırmaktan yargılanarak mahkum edildiği Mediaset davasındaki cezası Yargıtay tarafından onanan eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin senatörlükten azledilmesine yönelik yapılacak oylamaya çevrildi. Kritik komisyon toplantısına saatler kala 76 yaşındaki deneyimli politikacının 16 dakikalık video mesajı televizyon kanallarında yayımlandı. 

Akşam saatlerinde yayımlanan videoda siyasi geleceğine yönelik açıklamalarda bulunan Berlusconi, "Ben her zaman sizinle olacağım. Siyaset, parlamento dışından da yapılır" diyerek, komisyondaki oylamada senatörlükten azledilme yönünde karar çıksa dahi, siyaset yapmaya devam edeceğinin işaretini verdi. 

"Uygar ülkeler arasında demokrasisi benzersiz bir yargı kıyımına uğrayan bir ülkeye dönüştük" diyen Berlusconi, kendisini siyasi yaşamın dışına göndermek isteyenler olduğunu ancak, mücadelesinin hem İtalya'da hem Avrupa'da süreceğini dile getirdi. 

Merkez-sağ lideri, başını kurtaramadığı yargılamalar dolayısıyla yargı mensuplarına da yüklenerek, yargı mensuplarının devlet için çalışmaları gerektiğini ancak devlete karşı çalışır bir vaziyette olduklarını savundu. Berlusconi, kendisine karşı olan tüm yargı süreçlerine rağmen ülkesini çok sevdiğini de belirtirken, bir çok kez masum olduğunu söyledi. 

Seçmenlerini daha İtalya'daki "adalet hastalığı"na karşı harekete geçip, meydanlara inmeye çağıran Berlusconi, "Sorumluluk sahibi, özgürlükçü, ülkesini seven İtalyanlar, Forza Italia bayrağını eline alıp meydanlara inmeli. Forza Italia ulusal bir projedir. Forza Italia, felaketten önceki son çıkıştır" ifadelerini kullandı. 

Berlusconi, daha önceki mesajlarında senatörlükten azledilmesi durumunda partisi Özgürlükçü Halk Partisi'nin hükümetten bakanlarını ve parlamentodaki desteğini çekmekle tehdit etmişti. Geçirdiği ekonomik krizle mücadele edebilmek için güçlü ve istikrarlı bir hükümete ihtiyaç duyan İtalya'da, Berlusconi'nin hükümetten desteğini çekme fikrinin partisi ve tabanında gerekli desteği bulamadığı da ifade edilen görüşler arasında yer alıyor. 

Siyasi kariyeri ve hakkında açılan davalarla İtalyan siyasetinin son 20 yılına damgasını vuran Silvio Berlusconi, hakkında kesinleşen ilk mahkumiyet kararı olan Mediaset davası sebebiyle senatörlükten azledilip edilmemesi yönündeki oylamanın komisyonda bu akşam saatlerinde yapılması bekleniyor. Berlusconi'nin partisine mensup senatörler, liderlerinin yargı kararlarına yaptığı itirazların nihai olarak sonuçlanmasını beklemeleri gerektiğini savunuyor. Komisyonda azil doğrultusunda alınacak kararın, Senato Genel Kurulu'nda da onaylanması gerekiyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 22:41
banner53
YORUM EKLE

banner39