banner15

İtalya'da IMF'ci geçici başkan

İtalya'da hükümeti kurma görevini üstlenen ekonomist Cottarelli, hızlıca hükümet oluşturacakları ve sonbaharda ya da 2019 başında seçime gideceklerini duyurdu.

İtalya'da IMF'ci geçici başkan

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, hükümet kurma görevini Uluslararası Para Fonu'nda (IMF) üst düzey görevler yapmış olan Carlo Cottarelli'ye vererek, Cottarelli'yi geçici başbakan olarak görevlendirdi.

Koalisyon hükümeti kurma çabaları Mattarella'nın AB entegrasyonuna karşıtlığıyla bilinen bir ismin, ekonomi bakanlığına aday gösterilmesini reddetmesi nedeniyle dün başarısızlıkla sona ermişti.

Koalisyon hükümetini kurmakla görevlendirilmiş olan başbakan adayı Giuseppe Conte de dün akşamı bu görevi iade etmişti.

Cottarelli, "çok çabuk şekilde" bir hükümet ortaya koyacağını ve ülkeyi sonbaharda veya gelecek yılın başında yeniden seçime götüreceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Mattarella'dan kısa süre sonra açıklama yapan Cottarelli "2019 bütçesinin onaylanmasını da içerecek bir program parlamentonun desteğini alırsa bu programla birlikte kendimi parlamentoya sunacağım. Daha sonra 2019'un başında yapılacak seçimlerle parlamento feshedilecek" dedi.

Cottarelli, Türkiye'nin ekonomik kriz yaşadığı 1999-2001 döneminde IMF'nin Türkiye Masası Şefi olarak görev yapmıştı. Cottarelli, geçtiğimiz yıl yaptığı bir mülakatta Türk insanlarını her zaman İtalyanlara çok benzer buldum, Akdenizli ve çok sıcak insanlar" demişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2018, 16:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48