İtalya'da kanser hastalarına iş güvencesi

İtalya’da kanser hastalarının işten çıkarılmasını engellemek için yasa tasarısı hazırlandı

İtalya'da kanser hastalarına iş güvencesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

4 Şubat Dünya Kanser günü nedeniyle bu hastalıkla ilgili toplumsal bilinç bir kez daha tartışılırken, İtalya’da bununla mücadele edenlerin işten çıkarılmasını engelleyecek bir yasa tasarısı meclise sunuldu. 

Koalisyon hükümetinin şemsiye partisi Demokrat Parti’den (PD) milletvekili Vincenzo D’Arienzo’nun meclis gündemine taşıdığı tasarı, iş hayatında kanser hastalarına karşı ayrımcılığı sonlandırmayı amaçlıyor.

İtalya’da paylaşılan verilere göre, kansere yakalanan hastaların yüzde 40’ı, hem kamu hem de özel kuruluşlarda çalışırken tedavisinden dolayı sıklıkla izin aldığı gerekçesiyle işinden oluyor.
Ülkede son 5 yılda 85 bin kanser hastasının işinden çıkarıldığı, istifa etmeye ya da ücretsiz izne ayrılmaya zorlandığı belirtiliyor.

Söz konusu tasarıda, bu hastaların da bir işe sahip olma hakları olduğu, en azından ücretsiz izin formülüyle işsiz kalmalarının önüne geçilmesi öngörülüyor.

Tasarının meclise taşınmasını sağlayan İtalya Onkolojide Gönüllü Dernekleri Federasyonu (FAVO) Sekreteri Elisabetta Ianelli, çalışmanın, tedavi sürecini rahat atlatabilmeleri için bu hastalara büyük destek sağladığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 15:21
banner53
YORUM EKLE

banner39