banner39

İtalya'da kısmi yerel seçimler sona erdi

İtalya'da, kısmi yerel seçim maratonu, bugün ikinci tur oy verme işleminin sona ermesiyle tamamlandı.

Avrupa 21.05.2012, 18:37 21.05.2012, 18:41
İtalya'da kısmi yerel seçimler sona erdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bir yandan ekonomik kriz ve krizin neden olduğu şiddet olaylarıyla bir yandan da Emiglia-Romagna Bölgesi'nde dün meydana gelen depremin yaralarını sarmakla uğraşan İtalya'da, kısmi yerel seçim maratonu, bugün ikinci tur oy verme işleminin sona ermesiyle tamamlandı.

6-7 Mayıs tarihlerinde yapılan ilk turda belediye başkanı seçilemeyen aralarında Cenova, Parma, Palermo, L'Aquila gibi önemli kentlerin de bulunduğu 120'ye yakın belediyede, dün ve bugün ikinci tur seçimlere gidildi.

Hafta sonu önce Brindisi'deki bombalı saldırı ardından da Pazar günü deprem felaketinin gölgesinde yapılan kısmi yerel seçimlerin ikinci turu için dün ve bugün yapılan oy verme işlemi, TSİ 16.00'da nihai olarak sona erdi.

İtalyan haber ajansı ANSA'nın aktardığı bilgilere göre, 4 milyon 500 bin seçmeni yakından ilgilendiren seçime katılım oranı yüzde 51,4 olarak kaydedildi. İlk turda, bu oran yüzde 65,4 olarak kayıtlara geçmişti.

Oy verme işleminin ardından ANSA'da yer alan ve henüz resmileşmeyen sonuçlara göre, Parma kentinde, mevcut politikacılara yaptığı sert eleştirilerle tanınan komedyen Beppe Grillo'nun "5 yıldız hareketi"nin adayı Federico Pizzarotti'nin belediye başkanlığını kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Haberde, Cenova'da merkez sol adayı Marco Doria'nın, Palermo'da Değerler İtalyası Partisi adayı Leoluca Orlando'nun, L'Aquila'da da merkez sol adayı Massimo Cialenti'nin belediye başkanlıklarını kazanmaya çok yakın oldukları ifade ediliyor.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?