banner39

İtalya'da kriz derinleşiyor

İtalyan İstatistik Dairesine göre ülke ekonomisi bu yıl beklenenden daha çok küçülecek.

Avrupa 30.03.2013, 14:27 30.03.2013, 14:31
İtalya'da kriz derinleşiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya İstatistik Dairesi Başkanı Enrico Giovannini, Parlamentoda yaptığı konuşmada bu yıl için tahmin edilen yüzde -1,3 oranındaki ekonomik küçülmenin çok iyimser bir tahmin olduğunu söyledi. Giovannini, ancak bu yılın son çeyreğinde ya da 2014 yılı başında ekonomide bir rahatlama görülebileceğini bildirdi. Bir süre önce Başbakan Mario Monti, bu yılki ekonomik küçülme tahminini yüzde -0,2'den yüzde -1,3'e çıkarmıştı.

İtalyan Merkez Bankasından da benzer açıklama yapılarak, ekonomideki durgunluğun giderilebilmesi için etkili ve inandırıcı bir ekonomik politikaya ihtiyaç duyulduğu belirtildi. İtalya'da seçimden sonra hiçbir partinin yeterince çoğunluğa ulaşamaması ülkede hükümet krizine de yolaçtı.

Avro grubunun üçüncü büyük ekonomisine sahip İtalya'da 2011'in ortalarından bu yana durgunluk hakim. Yirmi yıldan beri İtalya'da böyle bir ekonomik durgunluk yaşanmamıştı. Kredi derecelendirme kurumu Fitch'in tahminlerine göre 2013'te İtalyan gayri safi milli hasılası yüzde 1,8 oranında azalacak. Fitch, bu ay İtalya'nın kredi notunu bir basamak düşürmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?