banner39

İtalya'da Letta hükümeti kuruldu

İtalya'da Enrico Letta'nın bakanlar kurulu listesi Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından kabul edildi

Avrupa 27.04.2013, 19:14 27.04.2013, 20:40
İtalya'da Letta hükümeti kuruldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, iki gün önce hükümeti kurma görevi verdiği Enrico Letta'nın, bakanlar kurulu listesini kabul etti.

Ülkede geçen Şubat ayında yapılan genel seçimlerden sonra bir türlü kurulamayan hükümet, Cumhurbaşkanı Napolitano'nun, Demokrat Partili Enrico Letta'nın kabine listesini kabul etmesiyle oluştu.

Letta başbakanlığında, merkez solun çatı partisi Demokrat Parti (PD), merkez sağda aynı pozisyondaki Özgürlükçü Halk Partisi (PDL), Mario Monti'nin merkez hareketi ve teknokrat isimlerden oluşan yeni kabinenin, yarın Cumhurbaşkanı Napolitano huzurunda yemin edeceği açıklandı.

Hükümetin çalışmalarına başlaması için parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi ile üst kanat olan Cumhuriyet Senatosu'ndan güven oyu alması gerekiyor. Güven oylamalarının hafta içi yapılması bekleniyor.

YENİ KABİNEDE 7 KADIN BAKANA GÖREV VERİLDİ

İtalya'da, Enrico Letta'nın başbakanlığında kurulan yeni kabinede 7 kadın bakana yer verildi.
Ülkede, geçen Şubat ayında yapılan genel seçimlerin ardından hiçbir partinin parlamentonun her iki kanadında da çoğunluğa sahip olamaması ve bu çoğunluğu sağlayacak koalisyonu oluşturamaması nedeniyle ortaya çıkan siyasi belirsizlik sona erdi.

Cumhurbaşkanı Napolitano tarafından iki gün önce geniş tabanlı koalisyon hükümeti kurmakla görevlendirilen Demokrat Partili Enrico Letta, dünü siyasi istişarelerle geçirdikten sonra hükümeti oluşturacak partisi PD ve liderliğini Silvio Berlusconi'nin yaptığı Özgürlükçü Halk Partisi (PDL) ile son kez görüşerek, cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale'ye çıktı.

Baş başa görüştüğü Napolitano ile basının karşısına geçen Letta, "Kendisini ülkesinin hizmetine adayan isimlerden bu hükümeti oluşturduğumuz için mutluyum" derken, kabinedeki kadın sayısının rekor seviyede olmasından duyduğu memnuniyeti de ayrıca dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Napolitano da bundan başka bir hükümetin oluşmasının mümkün olmadığına değinerek, özel bir formülden yola çıkılmadığını, parlamenter sisteme uygun siyasi bir kabine oluşturulduğunu belirtti.

Napolitano, "Umudum, maksimum uyum içinde çalışmalarıdır" dedi.

YENİ BAKANLAR KURULU

Quirinale'de Cumhurbaşkanı Napolitano ile iki saate yakın görüşen ve kabinesine son şeklini veren Letta'nın bakanlar kurulunda kadınların çokluğu dikkati çekti. Letta, kabinesinde 7 kadın bakanı görevlendirdi.

Yeni kabinede Başbakan Enrico Letta'nın yardımcılığı ve içişleri bakanlığı görevi, Berlusconi'nin partisi PDL'in genel sekreteri Angelino Alfano'ya verildi.

Letta'nın kabinesinde dışişleri bakanlığına, Türkiye'nin özellikle AB üyeliğine verdiği destekle bilinen Emma Bonino getirildi. Savunma bakanlığı ise Mario Monti'nin merkez hareketinden Mario Mauro'ya teslim edildi.

Yaklaşık iki senedir mali kriz altındaki ülkede ekonomi bakanlığı görevi ise İtalya Merkez Bankası'nın iki numarası Fabbrizio Saccomani'ye verildi.

MONTİ HÜKÜMETİNDEN 3 İSİM YENİ KABİNEDE

İtalya'da seçimlerden önce görevde olan teknokrat Mario Monti hükümetinden 3 isim, Letta kabinesinde de yerlerini korudu.

Bu isimlerden önceki hükümette içişleri bakanlığını yürüten Annamaria Cancellieri, yeni hükümette adalet bakanı olarak görev yapacak.

Monti'nin teknokrat kabinesinde AB işlerinden sorumlu bakan olarak görev yapan Enzo Moavero Milanesi, Letta kabinesinde de aynı görevi sürdürecek.

Monti döneminde bölgesel politikalardan sorumlu bakan olan Flippo Patroni Griffi de başbakanlık müsteşarı olarak bakanlar kurulundaki yerini aldı.

Başbakan Enrico Letta ve kabinesi, yarın sabah cumhurbaşkanlığı sarayında yemin edecek, ardından hafta içinde parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi ve üst kanadı Cumhuriyet Senatosu'nda güvenoyu arayacak.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?